Cechy dobrego lidera

Lider, nazywany również kierownikiem, odpowiedzialny jest za pracę wybranego działu bądź zespołu, wyodrębnionego ze struktury danej firmy. Powinien on spełniać szereg cech, które pozwolą mu na odpowiednie zarządzanie powierzonymi zasobami i siłami.

1. Zdolność motywowania

Dobry lider jest w stanie zmotywować swój zespół do wzmożonego działania oraz nakręcić w nim ducha zdrowej rywalizacji. Pomóc mogą mu w tym zasady premiowania ustalone w ramach danego działu. Dodatkowe gratyfikacje nie muszą wiązać się z wynagrodzeniem, mogą mieć charakter symboliczny, jednak w dłuższej perspektywie predestynują do awansu. Dzięki temu lider jest w stanie utrzymać wysoki poziom zaangażowania pracowników w wykonywane przez nich obowiązki. Motywowanie stanowi bowiem klucz do zwiększania efektywności pracy i odnajdywania nowych, potencjalnych liderów.

2. Wysokie kompetencje i duże doświadczenie

Doświadczenie nabyte wraz ze stażem pracy zwykle idzie w parze z wysokimi kompetencjami. Liderzy przeważnie wybierani są spośród pracowników, którzy pracowali wystarczająco długo w różnych działach firmy. W ten sposób znają oni obowiązki każdego pracownika w przedsiębiorstwie i są w stanie lepiej ocenić jego pracę. Co więcej, mogą udzielać również fachowych rad oraz rozwiązywać kwestie sporne z wykorzystaniem swojego bogatego doświadczenia. Taka wiedza przekrojowa pomaga w zarządzaniu zasobami i środkami powierzonymi liderowi.

3. Zaangażowanie i pasja

Pracownicy wykazujący się szczególnym zaangażowaniem w życie firmy najczęściej są zauważani podczas ewentualnych awansów kierowniczych. Im więcej czasu poświęcamy firmie i im więcej sił wkładamy w jej rozwój, tym większa prawdopodobieństwo, iż szefostwo to nas wybierze na nowego lidera. Zaangażowanie to nie uchodzi uwadze współpracowników, w oczach których osoby zdolne do takich poświęceń są cenione.

Szukasz pracy jako lider zespołu? Zajrzyj np. na portal Pracuj.pl i zobacz jakie są inne wymagania stawiane kierownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com