Cała prawda o pracy kucharza

Szef kuchni jest jednym z tych zawodów, o których ludzie marzą, wyobrażając sobie, że prowadzą skuteczne zarządzanie wśród sous kucharzy w efektownej kuchni. Mają do dyspozycji nowoczesne akcesoria kuchenne ze stali nierdzewnej i prezentują wspaniałe potrawy setkom ludzi. Niektóre części tego opisu są prawdziwe, a ci, którzy zostali szefami kuchni, mają bardzo wysoki poziom zadowolenia ze swoich zawodów.

Jednak prawda jest taka, że kariera szefa kuchni nie jest łatwa. To ciężka, ważna praca, a mimo to wiele osób nie wyobraża sobie robić cokolwiek innego. Wielu wspomina o długich godzinach, żmudnej dbałości o szczegóły i nieustannym otoczeniu żywności jako części pracy, którą kochają.

W zawodzie nagradza się utalentowanych i odważnych, którzy widzą szansę i chwytają ją. Najlepszą rzeczą jest też wsparcie społeczności szefów kuchni. Zaczynasz w branży zwykle zupełnie nic nie wiedząc o niej, ale ci doświadczeni, ekscytujący kucharze, których spotykałeś przez całe swoje życie, pokazują ci, jak prowadzić kuchnię. To tak, jakbyś miał do dyspozycji żywą bibliotekę.

Szefowie kuchni twierdzą, że poczucie izolacji może być zniechęcające. Szefowie kuchni pracują długie i nietypowe godziny, co utrudnia im komunikowanie się poza godzinami pracy. Pozostawia to ograniczone możliwości spotykania się z innymi, szczególnie jeśli pracuje się w części kraju z niewielką ilością szefów kuchni.

Pierwsze kilka lat to edukacja.

Niewielu kucharzy przeżywa szkołę gotowania, którzy nie rozumieją fizycznych wymagań zawodu: podnoszenia ciężkich garnków, przebywania na nogach przez osiem godzin, mieszania kadzi sosów, toczenia kilogramów ciasta. Wielu szefów kuchni specjalizuje się w niektórych rodzajach kuchni. Nowym szefom kuchni trudno jest zdobyć umiejętności bez uznanej historii sukcesu w różnych miejscach pracy. Ci, którzy opuszczają zawód, robią to z ciężkim sercem – oni naprawdę lubią towarzystwo kolegów kucharzy, kreatywność związaną z pracą z jedzeniem i estetyczne piękno prezentacji. Ale i tak rezygnują ze względu na brak możliwości, codzienną presję (która może być ogromna) i niskie płace dla tych, którzy nie przechodzą od razu na wyższe stanowiska.

Jak sobie z tym poradzić?

Zacznij jako pomocnik kuchenny, awansuj na asystenta szefa kuchni, a następnie uzyskaj szansę na zostanie swoim własnym szefem kuchni – coraz trudniej jest zostać szefem kuchni, chyba że udowodnisz wyjątkowy talent i niezwykle kreatywny umysł, który może inspirować do tego. W naszym kraju istnieje ogromna ilość szkół gotowania, a pracodawcy zaczynają narzucać wyższe standardy kulinarne uczniom – swoim przyszłym pracownikom.

Większość programów szkoleniowych jest praktycznych; gotowanie, przygotowanie, praca w zespole, konserwacja instrumentów i higiena osobista – są nauczane przez przykłady i jako część podstawowych zasad gotowania. Programy trwają do czterech lat.

Wzrost liczby placówek gastronomicznych w całym kraju pozwala dzisiaj mocniej korzystać z umiejętności szefów kuchni. Restauracje szkolą młodych szefów kuchni, często pod nadzorem starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com