Budowa domu w 2022 – z jaką kwotą przyjdzie nam się mierzyć?

Jednym z często przewijających się w ostatnich miesiącach tematów jest inflacja. Przekłada się ona na szybko rosnące ceny towarów i usług. Znacznie więcej zapłacimy m.in. za materiały budowlane. To z kolei znacząco podnosi koszt budowy domu.

Własny dom jest marzeniem wielu osób. Daje znacznie większy komfort i prywatność, aniżeli mieszkanie w bloku. Jednak patrząc na ceny nieruchomości, można zwątpić, czy taki zakup jest w ogóle osiągalny. Drugą stroną medalu jest to, że nie każdy dom, jaki oferuje developer, w pełni odpowiada naszym potrzebom. Rozwiązaniem jest samodzielna budowa domu. Jednak i tutaj musimy liczyć się z bardzo dużymi kosztami, a kredyt hipoteczny na budowę domu może okazać się konieczny. Z jakimi wydatkami musimy się liczyć?

Jak wzrósł koszt budowy domu?

W zależności od tego, jak duży ma być nasz dom i w jakim standardzie chcemy go wykończyć, koszt będzie diametralnie różny. Jednak w każdym przypadku mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem w porównaniu z tym, jak to wyglądało w poprzednich latach. Już w 2021 roku ceny materiałów budowlanych bardzo rosły. Już teraz są średnio 14% wyższe niż rok temu. Patrząc kwotowo, koszt samej budowy i doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego jest nawet o 60 tysięcy netto wyższy. Do tego dochodzi wykończenie, które może wynieść między 100 a 300 tys. zł.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Decydując się na budowę domu, można go maksymalnie dopasować do swoich potrzeb. Dotyczy to również powierzchni i tego, czy nasz dom ma być parterowy, z poddaszem, albo z garażem. Nie ma więc jednej uniwersalnej kwoty. Możemy natomiast oszacować w przybliżeniu, ile taka inwestycja nas wyniesie.

Przykładowo dom parterowy mający powierzchnię 100 m2 będzie kosztował około 342 tys. zł netto plus jego wykończenie. Doprowadzenie do stanu deweloperskiego domu o powierzchni 140 m2 i z poddaszem użytkowym to już koszt 410 tys. zł netto, natomiast jeśli jego powierzchnia ma mieć 195 m2, a dom ma posiadać i poddasze i piwnicę, to koszt wynosi około 470 tys. zł netto.

Jak widać, kwoty niskie nie są, a to nie koniec wydatków. Trzeba doliczyć koszt zakupu działki, uzbrojenia i pociągnięcie na niej mediów. Do tego zakup projektu, koszty wykończenia budynku pod klucz i zagospodarowania ogrodu i podjazdu.

Więcej informacji na temat kredytu hipotecznego na budowę domu znajdziesz na stronie: https://mbconsulting.pl/kredyt-hipoteczny-na-budowe-domu/.

Wsparciem kredyt hipoteczny

Patrząc na powyższe wartości, łatwo zwątpić w to, czy uda nam się doprowadzić budowę do końca. W dobie inflacji początkowo założony kosztorys najczęściej zawiera niższe kwoty niż te, z jakimi finalnie będziemy mieć do czynienia. Może jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że posiadamy większą rezerwę w oszczędnościach. Jednak w większości przypadków pieniędzy zaczyna brakować. Dlatego też dużą pomocą może być kredyt hipoteczny na budowę domu.

Możemy od razu skierować się do banku, ale jeśli już dostaliśmy decyzję odmowną, to najlepiej porozmawiać z doświadczonym doradcą finansowym. W przypadku kredytów w województwie pomorskim pomocną dłoń wyciąga do nas Mbconsulting.pl. Doradcy potrafią pomóc uzyskać finansowanie nawet wtedy, kiedy klienci uzyskali kilka decyzji odmownych w bankach.

Polecamy:
Pakowanie maszyn do transportu morskiego – poznaj firmę INREL!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com