Branża koncertowa w czasach koronawirusa 

Nie ma wątpliwości, że to branża eventowa jest jedną z tych, które przeżyły największy kryzys w czasie wciąż trwającej pandemii koronawirusa. Rządowe obostrzenia i konieczność zachowania społecznej izolacji sprawiły, że sektor wszelkich wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, a nawet biznesowych został całkowicie zahamowany. Jak sytuacja wygląda dzisiaj? Czy firmy, które działają przy organizacji koncertów, mają szansę przetrwać?

Zostań w domu

Stan zagrożenia epidemiologicznego został wprowadzony w Polsce dokładnie 16 marca 2020 roku. To wtedy rozpoczął się pierwszy i ten najbardziej tragiczny w skutkach lockdown. Ludzie pozostawali w domach, o ile było to możliwe, podejmowano pracę zdalną. Zamknięto szkoły i przedszkola, galerie handlowe i restaurację. Wtedy też zakazano organizacji wesel, odwołano wszystkie koncerty, spektakle, seanse w kinach. Wprowadzono zakaz organizacji wszelakich wydarzeń, na których miałoby dojść do kontaktu większej grupy osób.

Czy takie wytyczne były rozsądne? Dzisiaj wiemy już, że nie bardzo, natomiast rozprzestrzeniająca się w zawrotnym tempie pandemia koronawirusa wywołała rzeczywisty strach i panikę. Uznaje się też, że polski rząd zareagował odpowiednio i w porę, dzięki czemu nie doszło do załamania służby zdrowia.

Idź na koncert

Jak przedstawia się sytuacja dzisiaj? Wydaje się, że czasy, w których koncerty były jedynie transmitowane online, wszystko wraca do normy. Sezon wiosenny i letni obfitował w liczne imprezy plenerowe. Jak potwierdzają eksperci z firmy BSC System, która oferuje między innymi podesty sceniczne, w sezonie koncertowym, który właśnie dobiega końca, zorganizowano tylko nieznacznie mniejszą liczbę festynów, koncertów i innych wydarzeń rozrywkowych na świeżym powietrzu, aniżeli miało to miejsce przed pandemią. Oczywiście skutki pandemii i rządowych zakazów będą odczuwalne jeszcze przez długi czas, natomiast widać wyraźną poprawę. Branża koncertowa odżyła, ogromnym wsparciem są sami uczestnicy imprez, którzy po wielu miesiącach siedzenia w domu, są żądni kontaktu z ludźmi i atrakcji.

Czy imprezy masowe są bezpieczne?

Czy dzisiaj w pełnym bezpieczeństwie można pójść na koncert? Oczywiście, że tak. W miejscu jego organizacji firma koncertowa musi zapewnić wszelkie środki ostrożności. Wciąż funkcjonują zasady ograniczonej liczby osób, zalecane jest noszenie maseczek i dezynfekcja dłoni. Co więcej, niektóre koncerty zostały zorganizowane jedynie dla osób zaszczepionych, chociaż akurat takie zasady uczestnictwa w imprezie spotkały się z falą strajków.

Jakie są prognozy na przyszłość? Specjaliści zapowiadają czwartą falę pandemii już jesienią. Trudno przewidzieć, czy czeka nas kolejny lockdown. Wiadomo na pewno, że rząd zastosuje kolejne ograniczenia, które nie będą korzystne dla branży koncertowej. Wiele zależy od skali zachorowań czy liczby zaszczepionych w danym województwie. Pocieszający jest natomiast fakt, że kolejne kraje kwalifikują koronawirua jako typ grypy, dzięki czemu żadne obostrzenia wprowadzane podczas pandemii nie mają już zastosowania.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com