W dzisiejszych czasach w pozycji siedzącej spędzamy większość dnia. Niektóre badania wskazują, że dorosły człowiek siedzi nawet 13 godzin dziennie, a w ciągu całego życia zawodowego nawet 80 tysięcy. Dużo, prawda? A teraz weźmy pod uwagę, że 67 % wszystkich zatrudnionych ludzi siedzi w sposób niewłaściwy. Źle dobrane siedziska stanowią przyczynę wielu schorzeń Polaków. Sprawdź jak poprawić samopoczucie wymieniając stare krzesło na wygodny fotel biurowy.
Wygodny fotel biurowy receptą na bóle pleców i kręgosłupa
Do najczęstszych dolegliwości, na które uskarżają się pracownicy biurowi, należą : bóle głowy i problemy koncentracją uwagi (14 proc.), bóle karku i barków (24 proc.), bóle pleców i kręgosłupa (57 proc.), dolegliwości miednicy (16 proc.), bóle ud (19 proc.), bóle kolan i łydek (29 proc.) oraz bóle pleców i kręgosłupa (57 proc.). Tym wszystkim schorzeniom można zapobiec. Ich przyczyną najczęściej jest źle zaaranżowane miejsce pracy, a w szczególności niewłaściwie dobrane krzesło biurowe. Używając ergonomicznego fotela biurowego oraz siedząc we właściwiej pozycji jesteśmy w stanie zniwelować większość tych bólów.
Krzesło biurowe szyte na miarę?
Komfortowe siedzisko, powinno uwzględniać takie cechy jak wzrost, waga oraz inne wymiary osoby która będzie z niego korzystać. Nie bez znaczenia pozostają też oczywiście jej możliwości fizyczne czy potrzeby estetyczne. Dlatego planując zakup takiego mebla warto skonsultować to z osobą która ma z niego korzystać. W przypadku gdy biuro lub gabinet urządzamy „w ciemno” warto rozejrzeć się za modelem krzesła biurowego które posiada jak największą ilość regulacji każdego elementu. Bardzo ważna jest możliwość regulowania wysokości siedziska, odchylenia oparcia czy odległości pomiędzy podłokietnikami. Krzesło biurowe powinno być tez stosunkowo lekkie ale stabilne. Najlepiej jeśli będzie zgodne z wymogami BHP oraz innymi atestami. Kupując taki fotel biurowy trzeba liczyć się niestety z ceną. Jednak tutaj przychodzą z pomocą sklepi internetowe których oferta jest bardzo bogata i nie tak bezwzględna dla naszego portfela. Pamiętajmy jednak, że na naszym oraz naszych pracowników zdrowiu nie warto oszczędzać.
Wybierając zatem krzesło biurowe należy najlepiej sprawdzić:
1. czy jest stabilne – opiera się na bazie minimum 5-ramiennej,
2. czy pozwala na swobodny ruch ramion,
3. czy powierzchnia siedziska jest płaska, a jej przednia połowa odchyla ku tyłowi pod kątem 3 – 5 stopni (przednie krawędzie powinny być zaokrąglone),
4. czy głębokość i szerokość siedziska wynosi 40 cm,
5. czy wysokość oparcia równa się 55 – 60 cm a jego powierzchnia jest wypukła na wysokości lędźwi, wklęsła natomiast na wysokości klatki piersiowej – taki kształt pozwala na odprężenie mięśni grzbietu,
6. czy jest wyściełane – wymiary tapicerki powinny być tak dobrane, by ciało człowieka zagłębił się 2 – 3 centymetry,
7. czy zakres regulacji wysokości siedziska jest od 40 do 50 cm,
8. czy możemy odchylić oparcie od pionu 30 stopni w tył i 5 w przód,
9. czy jest wyposażone w podłokietniki z regulowaną wysokością i odległością między nimi,
10. czy obraca się wokół własnej osi o 360 stopni,
11. w jaki mechanizm jest wyposażone: CPT (Permanent Contact) czy Synchro.
Szukasz oferty na Krzesła Biurowe w Katowicach lub Krakowie? Nie chcesz wybrać kiepskiego krzesła? Sprawdź ofertę NoNameOffice – Meble biurowe – specjalistów od zagospodarowywania przestrzeni biurowych!