Kwarc na blaty, jakiego nie znasz!

Kwarcowe blaty zbierają wysokie oceny zarówno za piękno, jak i trwałość. Jako forma kamienia konstrukcyjnego ten rodzaj obróbki powierzchni łączy w sobie zarówno atrakcyjność, jak i solidność kamienia z korzyściami, jakie może przynieść nowoczesna technologia.

Ta technologia, która obejmuje spoiwo żywiczne i dodatkowe kolory, daje kwarcowe korzyści powierzchni, których nie mają niektóre kamienie naturalne. W pewnym sensie jest to jak najlepsze wykorzystanie obu światów.

Określenie, czy jest to dobry wybór dla ciebie, zależy od preferencji stylu, wrażliwości kosztowej i tego, jak zrównoważyć jego zalety i wady.

To świetny produkt, ale nie jest kuloodporny, tak jak prawdziwy kamień ma swoje słabsze strony. Jeśli podoba Ci się naturalny, różnorodny wygląd kamienia, dzisiejsze produkty kwarcowe wykonują świetną robotę – wyglądając jak prawdziwy kamień. Kwarcowe blaty to nie tylko imitatory kamienia. Istnieją kolory i wzory, które nie przypominają kamienia, ale zapewniają piękną powierzchnię, która może dodać efekt „wow” do każdej kuchni lub łazienki.

Czas więc dowiedzieć się wszystkiego co najważniejsze, co należy wiedzieć o powierzchniach kwarcowych i czy blaty z konglomeratu to coś, co może sprawdzić się w twoim domu.

Czym dokładnie są blaty kwarcowe?

Zanim zaczniemy mówić o blatach, porozmawiajmy najpierw o samym kwarcu. Kwarc jest minerałem i jednym z najbogatszych na naszej planecie. Sam w sobie nie jest to „kamień”, ale jeden ze składników, z których składa się kamień. Na przykład granit jest jedną z form kamienia, który składa się z kilku minerałów, głównie kwarcu i skalenia.

Więc jeśli chodzi o blaty, odmiana kwarcu nie jest „litym kwarcem”, ale raczej kombinacją minerału kwarcu i kilku innych dodatków – tzw. konglomeratem. Zwykle blat składa się w około 93% z kwarcu, a resztę stanowi spoiwo żywiczne i dodatki kolorystyczne.

Innymi słowy, jest to produkt stworzony przez człowieka. Blaty kwarcowe nie są wydobywane z ziemi i cięte na płyty takie jak granit i inne kamienie, które są używane jako blaty kuchenne i łazienkowe. Blaty kwarcowe są jedną z form skonstruowanych kamiennych blatów (co prawdopodobnie jest w tym przypadku mylące, ponieważ właśnie ustaliliśmy, że kwarc nie jest „kamieniem”).

Dobre składniki tworzą dobre blaty

Kwarc jest bardzo twardym materiałem, ustępującym tylko diamentowi. Żywica wiąże ze sobą minerały kwarcowe, a kombinacja jest „wypiekana” pod wpływem ciepła i ciśnienia.

Spoiwo żywiczne sprawia, że cały przepis jest nieporowaty. Robi to, wypełniając wszystkie pęknięcia i szczeliny między kryształami kwarcu. W efekcie powstaje bardzo twarda, trwała i nieporowata powierzchnia robocza. Nie wspominając o tym, że też wyglądają naprawdę ładnie.

Niektórzy producenci reklamują swoje produkty jako „naturalny kwarc”. Pamiętaj jednak, że to naturalny kwarc w połączeniu z innymi materiałami, które składają się na blaty z „naturalnego kwarcu”. Innymi słowy, nie należy mylić myślenia, że jest to płyta kwarcu, która została wyjęta z ziemi i pocięta i wypolerowana jak granit.

Polecamy:
Jak odpowiednio dobrać grzejnik łazienkowy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com