Blachotrapez to solidna firma z misją i wieloletnią tradycją, należąca do czołówki producentów pokryć elewacyjnych i dachowych w naszym kraju. Może się pochwalić nie tylko bogatą ofertą oraz licznymi nagrodami i certyfikatami, ale także własną, opatentowaną technologią tłoczenia blachy, dzięki której jej produkty cechuje niespotykana nigdzie indziej żywotność. W niniejszym tekście przyjrzymy się tej firmie nieco bliżej.
Misja
Za swoją misję firma uznaje spełniające oczekiwania klientów świadczenie usług i zdobywanie ich uznania przez oferowanie im wysokiej jakości produktów.
Historia
Choć sama Spółka Blachotrapez powstała w 1995 roku, jej korzenie sięgają znacznie głębiej. Historia firmy rozpoczęła się bowiem na przełomie lat 60. i 70., kiedy to w 1969 roku Jan Luberda wraz z żoną Teresą założył firmę dekarską. Dzięki solidnej pracy we własnym warsztacie zakład prężnie się rozwijał i stale powiększał liczbę zatrudnionych osób.
Przez lata wytrwałej i sumiennej pracy oraz dzięki solidnej dozie samozaparcia, firma przekształciła się w latach 80. z dekarskiej w produkcyjno-handlową, idąc zgodnie z potrzebami rynku. Szybko też stała się ważnym dystrybutorem stalowych blach z Huty im. Lenina (obecnie ArcelorMittal) i Huty Florian oraz aluminiowych blach z huty Konin.
Lata 90. przyniosły ze sobą kolejną zmianę działalności — firma przeszła na hurtowy handel blachą i produkcję pokryć dachowych. Pierwszy zakład produkcyjny powstał w 1992 roku w Ponicach, a rok później otwarto pierwszą placówkę sprzedaży detalicznej w Sękocinie. Kolejna pojawiała się w 1995 roku w Krakowie. Wzrost popytu na pokrycia dachowe w końcówce lat 90. sprawił, że w 1997 roku powstał następny zakład produkcyjny w Rabce-Zaborni i firma rozszerzyła swoją sieć detaliczną na terenie Podhala i byłego województwa bielskiego. W tym samym roku https://www.blachotrapez.eu/pl pierwszy wprowadził też alucynk jako materiał do produkcji pokryć dachowych.
Początek nowego milenium również przyniósł ze sobą dalszy rozwój firmy — w 2003 roku produkcję rozpoczął kolejny zakład w Sękocinie Nowym pod Warszawą, a pod koniec tego roku spółka dysponowała już 40 własnymi placówkami handlowymi i uruchomiła dział sprzedaży hurtowej. Od 2004 roku rozpoczął się eksport poza granice naszego kraju — najpierw na Słowację, a od 2007 roku także na Białoruś, Węgry, Czechy i Rumunię. W 2007 roku rozpoczęła się trwająca do maja 2008 roku modernizacja zakładu w Sękocinie.
Na przełomie 2010 i 2011 roku spółka przeszła zmianę formy prawnej oraz miała miejsce konsolidacja zakładów produkcyjnych południowej Polski w jeden w Rabce-Zaborni. W roku 2012 firma dysponowała już trzema nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi, flotą 150 samochodów dostawczych i ciężarowych, dwoma biurami sprzedaży hurtowej (Zabornia i Sękocin) oraz największą w naszym kraju sieć sprzedaży detalicznej, liczącą 110 placówek. W tym samym roku powstały również placówki własne na terenie Słowacji i Rumunii. Rok 2014 wprowadził wyróżniające firmę do dziś nastawienie na połączenie estetyki i unikalnych rozwiązań technicznych wraz z pojawieniem się na rynku blachodachówki GERMANIA. Kolejny rok przyniósł ze sobą nie tylko nowe produkty (blachodachówka TALIA i gont blaszany Janosik), ale także innowacyjny system SPS — opatentowany system bezpiecznego tłoczenia blachy. W 2017 roku Blachotrapez stał się oficjalnym partnerem Reprezentacji Polski w Piłce nożnej i nawiązał współpracę z Kamilem Glikiem, który zostaje ambasadorem marki. W tym samym roku ruszyła też budowa nowej hali produkcyjnej na terenie Czech i Rabki-Zdroju.
Oferta
W tej części tekstu zaprezentujemy niektóre z pozycji dostępnych w katalogu produktów Spółki Blachotrapez.
Blachodachówki
Kingas
Ten model blachodachówki cechuje efektowny wzór, przypominający delikatne fale — uskok przetłoczenia dachówki to tylko 20 mm wysokości. Jak większość produktów firmy, model ten dostępny jest w kilku wariantach materiału wsadowego (Colorcoat HPS200®Ultra, Pladur®Wrinkle Mat Plus, Blacha stalowa Poliester, Powłoka Zm EcoProtect, Pladur® Relief iceCrystal, Pladur® Wrinkle Mat, Powłoka SUPERIOR HB) i kolorystycznych. Dostępne kolory są jednak uzależnione od materiału wsadowego.
Szczegóły techniczne
- Szerokość całkowita: ~1195 mm
- Szerokość krycia rzeczywistego: 1100 mm
- Grubość wyrobu gotowego (stal): 0,5 mm
- Grubość wyrobu gotowego (aluminium): 0,6 mm
- Wysokość przetłoczenia uskoku dachówki: 20 mm
- Wysokość profilu: 23 mm
- Długość modułu dachówki: 350/400 mm
- Minimalna długość arkusza: 850/950 mm
- Maksymalna długość arkusza: 5 750 mm
- Długość fali: 183,3 mm
Germania Simetric
Dzięki swojemu unikalnemu potrójnemu przetłoczeniu ten model blachodachówki zagwarantuje lepsze usztywnienie blachy przy jednoczesnym zachowaniu podatności na obróbkę plastyczną. Produkt ten jest też wygodny i prosty w obsłudze dzięki umożliwiającym idealne dopasowanie do siebie arkuszy wyprofilowanym narożom. Germania Simetric jest nie tylko praktyczna, ale oferuje także niepowtarzalne walory estetyczne przez swój oryginalny wzór i połysk przypominający dachówkę ceramiczną. Materiały wsadowe: Powłoka SUPERIOR HB, Pladur® Wrinkle Mat, Pladur® Relief iceCrystal, Powłoka Zm EcoProtect, Pladur®Wrinkle Mat Plus, Colorcoat HPS200®Ultra.
Szczegóły techniczne
- Szerokość całkowita: ~1215 mm
- Szerokość krycia rzeczywistego: 1120 mm
- Grubość wyrobu gotowego (stal): 0,5 mm
- Długość fali: 224 mm
- Wysokość przetłoczenia uskoku dachówki: 25/30 mm
- Wysokość profilu: 20 mm
- Długość modułu dachówki: 350 mm
- Minimalna długość arkusza: 720 mm
- Maksymalna długość arkusza: 5 970 mm
Talia
Blachodachówka o wyraziście smukłej formie. Oprócz klasycznej wersji o przetłoczeniu wysokości 30 mm dostępna jest także nowa — 35 mm. To nieco wyższe przetłoczenie wzmacnia konstrukcję i stwarza dodatkowe możliwości kształtowania powierzchni dachowych przy zachowaniu kusząco pięknego kształtu. Materiały wsadowe: Powłoka SUPERIOR HB, Pladur® Wrinkle Mat, Pladur® Relief iceCrystal, Powłoka Zm EcoProtect, Pladur®Wrinkle Mat Plus, Colorcoat HPS200®Ultra.
Szczegóły techniczne
- Szerokość całkowita: ~1215 mm
- Szerokość krycia rzeczywistego: 1120 mm
- Grubość wyrobu gotowego (stal): 0,5 mm
- Długość fali: 224 mm
- Wysokość przetłoczenia uskoku dachówki: 25/30 mm
- Wysokość profilu: 20 mm
- Długość modułu dachówki: 350 mm
- Minimalna długość arkusza: 720 mm
- Maksymalna długość arkusza: 5 970 mm
Tysenia
Stworzona na potrzeby panujących aktualnie trendów architektonicznych, minimalistyczna i surowa blachodachówka jednomodułowa. Idealna dla każdego poszukującego oryginalnych efektów wizualnych. Dzięki swojemu niskiemu profilowi (2,5 mm), delikatnemu przetłoczeniu i lekkości sprawdzi się nie tylko w nowoczesnym budownictwie, ale też przy renowacjach starych budynków. Model ten przeznaczony jest do montażu dachowego i elewacyjnego. Produkt dostępny jest w trzech powłokach, zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem: Pladur® Wrinkle MAT thyssenkrupp, Pladur® Relief iceCrystal thyssenkrupp, Colorcoat HPS200® Ultra Tata Steel oraz w bogatej gamie kolorystycznej.
Szczegóły techniczne
- Szerokość całkowita: ~1236 mm
- Szerokość krycia rzeczywistego: 1198 mm
- Wysokość uskoku dachówki: 30 mm
- Wysokość profilu (głębokość usztywnień): 2,5 mm
- Długość modułu: 350 mm
- Długość arkusza: 373 mm
- Długość fali: 200 mm
- Grubość wyrobu gotowego (stal): 0,5 mm
Blachy gontopodobne
Janosik
Stworzony na wzór gontu drewnianego (tradycyjnego pokrycia, charakterystycznego dla architektury podhalańskiej) gont blaszany JANOSIK prezentuje się niepowtarzalnie i dorównuje żywotnością dachówkom ceramicznym. Doskonale wpasowuje się w oryginalną, zakopiańską stylistykę oraz założenia nowoczesnej architektury, podnosi estetykę całego dachu i harmonijnie współgra z kompozycją otoczenia. Jest więc nie tylko funkcjonalny, ale też dekoracyjny. Materiałem wsadowym jest tutaj Pladur® Relief Wood.
Szczegóły techniczne
- Szerokość całkowita: ~1222 mm
- Szerokość krycia rzeczywistego: 1180 mm
- Wysokość profilu: 6 mm
- Grubość wyrobu gotowego – stal: 0,5 mm
- Wysokość przetłoczenia uskoku dachówki: 35 mm
- Długość modułu dachówki: 380 mm
- Ilość modułów na metr kwadratowy: 2,247/m2
Blachy z posypką
DECRA Stratos
Ciesząca się powszechnym uznaniem i często używana w zastępstwie tradycyjnego gontu drewnianego. Nadaje się jednak także do bardziej nowoczesnych stylizacji architektonicznych.
Szczegóły techniczne
- Waga: 2.8 kg/m²
- Średnia długość pokrycia: 320 mm
- Średnia szerokość pokrycia: 1230 mm
- Rozstaw łat: 320 mm
- Ilość sztuk/m2: 2,544 dachówek/m²
- Minimalny kąt nachylenia dachu: 12°
QUEENTILE Shake
Szybka w montażu i przyjazna środowisku opcja o wysokiej trwałości. Doskonale tłumi hałasy, w tym także odgłos deszczu. Wykonana z użyciem naturalnego kruszywa, jest odporna na uszkodzenia i wiatry, w tym nawet huraganowe. Dzięki zastosowanym materiałom jest nawet 8 razy lżejsza od tradycyjnej dachówki.
Szczegóły techniczne
- Waga: 6,48 kg/m²
- Średnia długość pokrycia: 370 mm
- Średnia szerokość pokrycia: 1175 mm
- Rozstaw łat: 370 mm
- Ilość sztuk/m2: 2,4 dachówek/m²
- Minimalny kąt nachylenia dachu: 12°
Gwarancja
Dzięki wspomnianej wcześniej opatentowanej technologii tłoczenia blachy — Systemowi Bezpiecznego Tłoczenia (Safe Profiling System) — firma Blachotrapez jest w stanie znacząco zwiększyć żywotność swoich produktów. Pozwoliło to wydłużyć okres gwarancyjny do nawet 50 lat w przypadku niektórych produktów, zależnie od zastosowanej powłoki. Okresy gwarancyjne prezentują się następująco dla poszczególnych powłok (materiałów wsadowych):
- Poliester standard (połysk) 10 lat
- PLADUR® Wrinkle mat ThyssenKrupp do 35 lat
- PLADUR® RAL Premium ThyssenKrupp 25 lat
- PLADUR® Relief IceCrystal ThyssenKrupp do 45 lat
- Alucynk 25 lat
- Colorcoat HPS200Ultra® 40 lat
- Pladur®Wrinkle Mat Plus 50 lat
- SUPERIOR HB 45 lat
- Zinkomag 10 lat
Podsumowanie
Spółka Blachotrapez, kierując się swoją misją, oferuje swoim klientom wysokiej jakości produkty cechujące się unikalnym wyglądem i niezwykłą żywotnością, zapewnioną przez ich autorski system tłoczenia blachy. Dzięki temu wybierając ich produkty, ma się pewność otrzymania nań długoletniej gwarancji.