Biznesplan to nie wszystko – jak dobrać wyposażenie sklepów od podstaw?

Branża handlowo-usługowa rozrasta się z każdym rokiem, a coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej w jej ramach. Wielu początkujących przedsiębiorców nie docenia jednak aspektów związanych z praktycznym zagospodarowaniem przestrzeni swojego przyszłego sklepu. Wbrew pozorom, czynniki te nie należą jedynie do kategorii estetycznych. Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrane meble sklepowe okazały się praktyczne?

Wyposażenie sklepów – na co należy zwrócić uwagę?

Odpowiednie wyposażenie sklepów i salonów sprzedaży jest równie ważnym elementem wizualnej komunikacji z klientem jak szyld czy witryna. Właściwie dobrane meble sklepowe odgrywają szczególnie istotną rolę zwłaszcza w małych sklepach z tzw. segmentu premium. W tego rodzaju miejscach szczególny nacisk położony jest na wysoką estetykę wnętrza, którego zadaniem jest odzwierciedlenie jakości oferowanych w nim produktów. Niezależnie od branży, w której działa nasza firma, odpowiednio dobrane meble do sklepu mogą przynieść wyłącznie korzyści.

Meble do sklepu na wymiar

Wysokiej jakości meble sklepowe przygotowane na wymiar, to korzyść zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Nasz nowy sklep, wyposażony w skrojone na miarę wyposażenie, zyska profesjonalnie wykonane i jednolite wykończenie. Odpowiednie rozstawienie mebli na powierzchni sklepu ułatwi również jej optymalne wykorzystanie i pozwoli lepiej przystosować ją do wykonywanej działalności.

Lada sklepowa – zadbaj o miejsce sprzedaży

Elementem wyposażenia sklepu, z którym będzie miał styczność zarówno sprzedawca, jak i klient, jest lada sklepowa. O ile nie jest ona niezbędna w przypadku każdego rodzaju działalności, w wielu sklepach stanowi stałe miejsce wydawania towaru i przyjmowania należnej zapłaty.

Jak wybrać funkcjonalny model?

Najważniejszym kryterium doboru lady sklepowej jest jej wytrzymałość. To intensywnie eksploatowana część umeblowania, dlatego powinna być wystarczająco trwała, aby jak najdłużej nie było na niej widać wyraźnych śladów zużycia. W zależności od ceny i przyjętej stylistyki, może ona składać się zarówno z płyt laminowanych, jak również z odpowiednio obrobionych materiałów naturalnych, takich jak kamień czy drewno. Niezależnie od rodzaju wykończenia (wstawek z drewna, szkła bądź tworzywa PCV) lady powinny charakteryzować się zwiększoną wytrzymałością na obicia i przetarcia, co przedłuży ich żywotność i pozwoli zachować je w dobrej kondycji przez lata.

Regały sklepowe – metalowe czy drewniane?

Atrakcyjna ekspozycja towaru może znacząco wpłynąć na wzrost sprzedaży. By jednak asortyment mógł wyglądać korzystnie, trzeba najpierw wybrać odpowiednie regały sklepowe: metalowe, drewnie lub nawet szklane. W zależności od rodzaju sprzedawanych towarów, regały mogą pełnić zarówno funkcje reklamowe, jak i organizacyjne.

W tym pierwszym przypadku regały sklepowe mogą służyć np. do promowania sprzedawanych towarów (wystarczy zamieścić na nich grafikę z informacją o aktualnych promocjach) lub samego biznesu (trzeba tylko umieścić na nich własne logo). Natomiast odpowiednia organizacja przestrzeni magazynowej (gabarytowa, pod względem trwałości produktu, a nawet alfabetyczna), może przynieść ze sobą wiele korzyści. Pracownicy sklepów i salonów sprzedażowych mogą dzięki niej wygodnie rozdysponować sprzedawany towar oraz zyskują łatwiejszy dostęp do stanu magazynowego, co niezmiernie przydaje się np. w trakcie inwentaryzacji.

Rozważając różne aspekty, jakim podlega wyposażenie sklepów, należy zastanowić się nad materiałem, z którego będą składać się nasze przyszłe regały sklepowe. Metalowe półki doskonale sprawdzą się w przypadku sklepów o dużej ilości wyeksponowanego towaru–zazwyczaj zajmują one mniej miejsca niż ich drewniane odpowiedniki, a modułowa konstrukcja bardzo często umożliwia zmniejszenie bądź zwiększenie półek. Do ich atutów należy względnie mała waga własna, jak również większe możliwości regulacji wysokości odstępów pomiędzy poszczególnymi półkami, szczególnie przydatne w przypadku towarów o niestandardowych wymiarach.

Które meble sklepowe wybrać? Zaufaj sprawdzonym markom

Aby wyposażenie sklepów całkowicie spełniało Twoje oczekiwania, warto zdać się na wieloletnie doświadczenie ekspertów. Producent mebli sklepowych Icon Concept Design świadczy kompleksowe usługi w zakresie indywidualnych rozwiązań wyposażania sklepów i salonów sprzedaży w zakresie umeblowania. Dotychczasowe realizacje można zobaczyć na stronie https://icon-concept.pl/oferta/meble-sklepowe/.

Spraw, aby Twój sklep olśniewał klientów designem w takim samym stopniu, jak oferowanymi produktami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com