Biuro rachunkowe czy samodzielne prowadzenie księgowości firmy?

Rozpoczynając swoją przygodę z własną firmą, poza ogromem obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, dochodzą jeszcze kwestie związane z rozliczeniami finansowymi, podatkami, niezbędnymi dokumentami skarbowymi. Szczególnie na początku działania firmy przepisy mogą być niejasne, a przebijanie się przez gąszcz paragrafów prawa podatkowego potrafi być męczące, a co gorsze, z punktu widzenia przedsiębiorcy – czasochłonne. Z drugiej strony nieznajomość przepisów skarbowych może słono kosztować, a w konsekwencji okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny naszej działalności. Co wybrać w takiej sytuacji? Biuro rachunkowe, a może zdecydować się samodzielnie prowadzić swoją księgowość?

Otwarcie działalności z biurem rachunkowym

Założenie firmy obecnie, a poprzez założenie rozumiemy wypełnienie i złożenie w urzędzie wszystkich niezbędnych dokumentów, nie jest trudne i dla ułatwienia możemy tego dokonać w jednym okienku. Z pozoru wszystko wydaje się łatwe, ale przed założeniem firmy trzeba przemyśleć kilka ważnych elementów, które będą kluczowe w pierwszych miesiącach działalności firmy. Należy wybrać formę działalności. W większości przypadków przedsiębiorcy wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, ewentualnie spółkę cywilną –  jeśli firmy nie będziemy prowadzić samodzielnie.  Do tego należy zdecydować o rodzaju naszej działalności i wybrać odpowiedni kod PKD, a także podjąć decyzję o formie opodatkowania. Ta kwestia będzie miała wpływ na konieczność, lub nie, prowadzenia rozbudowanej księgowości. Tych kilka zagadnień to oczywiście tylko początek, bo nie wspominamy o części stricte związanej z przedmiotem działalności, a te kwestie są kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia.

Każdą działalność gospodarczą można założyć samodzielnie. Wypełnienie dokumentów nie jest niczym trudnym, a na dodatek w internecie można znaleźć wiele cennych informacji. Można również od początku zdać się na pomoc biura rachunkowego, któremu później zlecamy prowadzenie księgowości. Wiele biur księgowych posiada w swojej ofercie taką usługę, a co ważne, z punktu widzenia przedsiębiorcy, księgowe posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dzięki któremu już na starcie możemy wiele zyskać. Dla przykładu, jeśli chcemy skorzystać z ulgi na start w płaceniu składek ZUS, to otwarcie firmy w połowie miesiąca spowoduje, że 6 miesięczny okres będzie nam się liczył dopiero od początku następnego miesiąca. Tym sposobem wydłużymy o kilka dni ten bezskładkowy okres. Rzetelne biuro rachunkowe poza podzieleniem się wiedzą ze swoim klientem, pomoże z wypełnieniem wszystkich dokumentów, doradzi w kwestii wyboru formy opodatkowania proponując najkorzystniejsze dla przyszłego przedsiębiorcy rozwiązanie, a także doradzi w kwestiach kadrowych.

Księgowość z biurem rachunkowym

Najważniejszym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z usług biura rachunkowego jest możliwość skupienia się na działalności biznesowej. Prowadząc księgowość swojej firmy samodzielnie, aby mieć pewność działania zgodnego z prawem, musimy poświęcić mnóstwo czasu na analizę przepisów, wypełnianie dokumentów, nie tylko skarbowych, ale również tych przekazywanych do ZUS. A w przypadku zatrudniania pracowników, ilość pracy rośnie. Jeśli korzystamy z usług biura księgowego nasza praca ogranicza się do przekazywania dokumentów i dokonywania odpowiednich przelewów w wyznaczonych terminach. Warto również zaznaczyć, że biuro księgowe to pewność rozliczeń bez względu na sytuacje typu choroba, nieobecność firmowej księgowej, a także brak konieczności inwestowania w dodatkowe oprogramowanie. Korzystając z zewnętrznej firmy księgowej nie musimy śledzić na bieżąco zmian w prawie, zagłębiać się w interpretacje podatkowe, zasięgać pomocy w urzędach, a wszystko to sprawia, że dodatkowo oszczędzamy czas. Poza tym jesteśmy chronieni od błędów i pomyłek, ponieważ biura rachunkowe posiadają wykupione ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wobec klientów za błędy wykazane w trakcie kontroli karno-skarbowej.

Ilość biur rachunkowych oferujących usługi księgowe dla firm jest duża i liczba ta cały czas się zwiększa. Na ich ilość zapewne duży wpływ ma zwiększająca się liczebność przedsiębiorców w naszym kraju, a także rosnące zaufanie do zewnętrznych firm księgowych. Bez względu na to, czy mówimy o małym mieście, czy dużym, oferta rynku jest bardzo szeroka i każda firma znajdzie biuro księgowe idealnie dostosowane do swojego profilu działalności. Taka konkurencja na rynku jest dodatkową zaletą dla klientów. W ostatnich latach widać profesjonalizację w tym segmencie rynku, a także wprowadzanie ułatwiających współpracę z klientami rozwiązań.

Polecamy:
Praca w open space – jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników?
Biuro księgowe – do czego służy? Kiedy zmienić obecne?
Rozliczenie podatkowe masz w małym palcu? To sprawdź, czy znasz ważne daty

Obsługiwane przez: Investing.com