Biuro księgowe – jak wybrać profesjonalne?

Jeśli zamierzamy założyć lub prowadzimy własną działalność gospodarczą, a nie znamy kompetentnej osoby, która mogłaby zająć się pełną obsługą księgowości to w pewnym momencie będziemy musieli poszukać biura rachunkowego. Na rynku dostępnych jest wiele ofert takich przedsiębiorstw. Jak więc wybrać to profesjonalne, które w pełni odpowie naszym potrzebom? Podpowiadamy.

Biuro księgowe a dokumenty potwierdzające kwalifikacje

Prowadzenie księgowości jest jedną z najbardziej istotnych kwestii w przypadku posiadania swojej firmy. Z tego powodu powinniśmy sprawdzić, czy biuro rachunkowe, któremu powierzymy swoje wszelkie płatności czy faktury posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. W świetle prawa każdy może prowadzić taką działalność, jednak to certyfikaty czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej są dowodami na rzetelność biura księgowego.

Wydawane certyfikaty nie obejmują całej firmy. Są one wystawiane imiennie, dlatego kontaktując się z konkretną osobą zapytajmy o to, czy posiada ona taki dokument, a także kiedy został on wystawiony. To również świadczy o doświadczeniu oraz umiejętnościach księgowego. Posiadanie licencji doradców podatkowych to dodatkowa oznaka, że jego wiedza jest znacznie szersza od tej, która potrzebna jest do uzyskania certyfikatu.

Jak wyglądają opłaty w biurach rachunkowych?

Dla wielu przedsiębiorców koszty opłat działania biura rachunkowego jest decydującym kryterium. Rozsądny wybór nie polega jednak na tym, aby wybrać biuro oferujące najniższe bądź najwyższe stawki. Lepiej kierować się proporcjonalnością ceny do jakości usług. Warto także monitorować, czy ceny nie odstają za bardzo od tych rynkowych.

Niskie koszty mogą wiązać się z mniejszym zakresem świadczeń, które mogą nie być realizowane na czas. Zawyżone ceny to również znak ostrzegawczy. Nie warto zatem kierować się wyłącznie stawkami. Jeśli mamy taką możliwość to wybierzmy się do biura osobiście i sprawdźmy interesujące nas kwestie.

Doświadczenie i zakres świadczonych usług biur rachunkowych

Największym zaufaniem przez klientów darzone są te biura, które ugruntowaną pozycję na rynku. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że staż pracy takiego przedsiębiorstwa nie zawsze idzie w parze z doświadczeniem prowadzącego. Bardzo często zdarza się, że księgowi po latach pracy na etacie zakładają własne działalności. W związku z tym nawet świeżo powstałe biuro można być prowadzone przez specjalistę. Więcej informacji o działalności biur rachunkowych można znaleźć na stronie katax.com.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com