Biletomaty — jak mogą pomóc podróżnym?

Obecnie biletomaty można spotkać we wszystkich większych miastach, nie tylko na dworcach kolejowych i autobusowych, ale także w urzędach czy siedzibach prywatnych firm. Urządzenie to jest szczególnie doceniane przez osoby poruszające się pociągami, metrem i komunikacją publiczną, ponieważ umożliwia szybki i intuicyjny zakup biletu. Jak biletomaty mogą pomóc podróżnym? Podpowiadamy.

Jak działa biletomat?

Warto na początku dowiedzieć się jak działa biletomat. Jest to mobilne urządzenie, które służy do sprzedaży lub wydawania biletów. Podróżni mogą znaleźć je na dworcu, stacji metra, przystankach komunikacji miejskiej, a nawet wewnątrz pojazdów — tramwajów lub autobusów.

Zasada działania poszczególnych urządzeń może się nieco między sobą nieco różnić, jednak zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby można było intuicyjnie za ich pomocą kupić bilet. System krok po kroku przeprowadza podróżnego przez zakup. Pokazuje rodzaje biletów, pyta o ich ilość, a na końcu umożliwia płatność gotówką lub kartą.

Jak biletomaty pomagają podróżnym?

Zwłaszcza osoby, które mieszkają w dużych miastach, dobrze znają te urządzenia i obecnie już nie wyobrażają sobie podróżowania bez możliwości skorzystania z tego sprzętu. Niezależnie od tego czy są to biletomaty w Warszawie, czy w innym mieście, wszędzie pozwalają pasażerom na sporą oszczędność czasu, który musieliby stracić w kolejce do kiosku po bilet, bądź na poszukiwanie miejsca, gdzie można go nabyć.

To urządzenia samoobsługowe, dlatego też działają niezależnie od pory dnia, a także w nocy. Jest to duże ułatwienie dla osób, które potrzebują przemieścić się po mieście w czasie, kiedy wszystkie kioski i kasy biletowe są już zamknięte.

Różne sposoby płatności w biletomatach

Podróżni chętnie korzystają z biletomatów również ze względu na to, że oferują one różne możliwości płatności. W większości modeli mamy do wyboru zakup przy pomocy gotówki lub karty. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób, które nie noszą przy sobie na co dzień bilonu, ponieważ mogą bez problemu w samoobsługowym biletomacie zapłacić zbliżeniowo kartą. Niestety wciąż wiele kiosków nie oferuje takiej możliwości. Z kolei kupno biletu u kierowcy w wielu miastach wiąże się z jego wyższą ceną, spowodowaną opłatą manipulacyjną.

Z urządzeń tych chętnie korzystają także obcokrajowcy, którzy nie znają języka polskiego. Biletomaty wszelkie najważniejsze informacje wyświetlają w różnych językach, choć docelowo po polsku, to jednak w razie potrzeby można zmienić ustawienia jednym kliknięciem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com