Big Data, Internet of Things i Cloud – zdobądź przewagę nad konkurencją!

Skuteczne wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych niesie ze sobą szereg korzyści dla Twojego biznesu. Internet of Things, Big Data czy usługi chmurowe (Cloud) to trendy, które pozwalają usprawnić procesy i zwiększać efektywność działań w firmie. W tym artykule pokażemy, jak sprawnie i bezpiecznie wykorzystać te możliwości.

Big Data, IoT i Cloud – definicje

Big Data

Big Data to termin określający duże zbiory danych, cechujące sięzmiennością, różnorodnością oraz skomplikowanym procesem przetwarzania, którego nie da się wykonać za pomocą powszechnie dostępnych metod.

Technologia ma zastosowanie szczególnie tam, gdzie dzięki wykorzystaniu dużej ilości danych cyfrowych, możemy zdobyć nowe informację i wiedzę. Techniki analizy danych (testy A/B czy uczenie maszynowe) pozwalają odkryć dotąd niedostępne wzorce i reguły, które możesz wykorzystać do rozwoju Twojego biznesu.

Przykładami wykorzystania Big Data są  analiza zderzeń cząstek elementarnych w elektrowniach atomowych czy porównywanie billingów w firmach telekomunikacyjnych.

Internet of Things

Internet Rzeczy to termin, który odnosi się do urządzeń (rzeczy) podłączonych do sieci oraz innego typu sprzętów, które zbierają, przetwarzają i udostępniają sobie wzajemnie różnorodne dane o otaczającym je środowisku.

Należą do nich wszelakie obiekty codziennego użytku, takie jak inteligentne lodówki, pralki, kamery, roboty sprzątające, rowery czy samochody. Wiele z nich jest wyposażone w systemy, które zapamiętują (uczą się) zachowania użytkowników, a z czasem potrafią się do nich odpowiednio dostosować.

Cloud Computing

Cloud Computing to w dosłownym tłumaczeniu chmura lub chmura obliczeniowa. W IT termin ten określa  usługi chmurowe, czyli takie, które są dostępne przez Internet, skalowalne oraz bardzo bezpieczne w procesie przechowywania danych.

Usługi chmurowe dzielimy na 3 główne kategorie:

  1. Infrastruktura jako usługa (IaaS), 
  2. Platforma jako usługa (PaaS),
  3. Oprogramowanie jako usługa (SaaS).

Rozwiązania cloud computing mogą być dostępne w trzech usługach:

  • prywatnej –  dostęp do niej mogą otrzymać wszyscy użytkownicy internetu,
  • publicznej – infrastruktura budowana do wewnętrznych potrzeb firm, niejednokrotnie we własnym DataCenter,
  • hybrydowej – stanowiącej połączenie dwóch poprzednich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego artykułu na blogu Solwit.com na temat Big Data, IoT oraz usług chmurowych , w którym dokładnie opisujemy każdą z nich

Synergia technologii kluczem do sukcesu!

W jaki sposób wyżej wymienione rozwiązania technologiczne mogą działać wspólnie dla dobra Twojego biznesu? Chmura obliczeniowa pozwala urządzeniom IoT na gromadzenie i przechowywanie danych w sposób całkowicie bezpieczny, a Big Data daje możliwość ich odpowiedniego przetwarzania, analizy i przejrzystego prezentowania.

Przykładem praktycznego zastosowania może być wyposażenie maszyn w specjalne czujniki, które w sposób ciągły i nieprzerwany będą zbierać informacje o procesie produkcji (IoT). Dane zostaną później przesyłane do chmury, a dedykowany system odpowiednio je przeanalizuje (Cloud i Big Data) i w sytuacji zagrożenia lub awarii wyśle w trybie natychmiastowym zawiadomienie do odpowiednich służb lub specjalistów.

Kolejnym przykładem projektu łączącego możliwości chmury i narzędzi do analizy Big Data jest rozwiązanie stworzone przez zespoł Solwitu dla branży farmaceutycznej. Przeczytaj case study na temat systemu analizującego dane z rynku farmaceutycznego w czasie rzeczywistym (zobacz case study: https://solwit.com/case-study/analiza-danych-z-rynku-farmaceutycznego-w-czasie-rzeczywistym/)

Wykorzystaj potencjał IoT, chmury obliczeniowej i Big Data w swoim biznesie

Chcesz wdrożyć rozwiązania IoT w swojej firmie? A może potrzebujesz partnera, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie umożliwiające gromadzenie i analizowanie zebranych danych? Jeśli zastanawiasz się, którą opcję wybrać, umów się na bezpłatną konsultację z ekspertami z Solwitu! 

Polecamy:
Zastosowanie reklamówek jednorazowych w różnych branżach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com