Bezpieczne oświetlenie w przemyśle, czyli oprawy przeciwwybuchowe Ex ATEX

W zakładach przemysłowych często stosowane i przetwarzane są substancje, które mogą tworzyć atmosfery wybuchowe. Mogą to być palne gazy, pary cieczy łatwopalnych, a także pyły. W takich miejscach kluczowe jest, aby każde urządzenie elektryczne było zaprojektowane w taki sposób, by nie stanowiło źródła iskrzenia, wyładowania elektrostatycznego czy przegrzania, co mogłoby prowadzić do wybuchu.

Oświetlenie w zakładzie produkcyjnym

Co łączy hale produkcyjne, magazyny, strefy przeładunkowe oraz przestrzenie socjalne i zewnętrzne strefy każdego zakładu przemysłowego? Odpowiedź jest prosta – oświetlenie. Jest ono niezbędne nie tylko do pracy w dowolnym czasie, ale przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. Z tego powodu przepisy i normy wymagają różnorodnego oświetlenia: podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego.

Bezpieczeństwo dzięki oprawom oświetleniowym przeciwwybuchowym Ex ATEX

W pomieszczeniach zagrożonych wybuchem niezbędne jest stosowanie opraw przeciwwybuchowych Ex. Dlaczego? Ich konstrukcja zapewnia, że nawet tak prozaiczne urządzenie jak lampa nie stanie się źródłem wybuchu czy pożaru, który mógłby zniszczyć cały zakład przemysłowy.

Przeciwwybuchowe oprawy oświetleniowe są wykonane z materiałów, które nie iskrzą, nie gromadzą ładunków elektrostatycznych (lub są odpowiednio uziemione) i wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, pyły i wilgoć.

OptiLine – uniwersalne oprawy do stref zagrożenia wybuchem

Oprawy przeciwwybuchowe OptiLine firmy HARDO są wszechstronne pod względem zastosowań przemysłowych. Jako oprawy liniowe LED, stanowią doskonały zamiennik dla tradycyjnych opraw świetlówkowych, co pozwala na oszczędność energii i redukcję kosztów w zakładzie.

Nadają się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Mogą pełnić funkcję oświetlenia podstawowego i awaryjnego, tym samym w przypadku awarii zasilania elektrycznego w zakładzie przemysłowym, oprawy przechodzą w tryb awaryjny, korzystając z wewnętrznego akumulatora lub centralnej baterii.

Ekonomiczny i szybki montaż

Oprawy przeciwwybuchowe Ex są zazwyczaj droższe niż standardowe oprawy przemysłowe, co wynika z konieczności zastosowania licznych zabezpieczeń, aby zapobiec zapłonowi. Jak można zatem obniżyć koszty?

Kluczowa jest tutaj konstrukcja lampy, która umożliwia tani i szybki montaż. W oprawach OptiLine zastosowaliśmy w tym względzie m.in. dławiki, które mogą znajdować się po obu stronach oprawy. Umożliwia to przelotowe łączenie lamp bez użycia dodatkowych skrzynek łączeniowych i większej ilości kabli. Dodatkowo, zaprojektowaliśmy takie ułożenie elementów wewnętrznych, aby ułatwić monterowi szybkie podłączenie wszystkich przewodów, co znacząco przyspiesza proces instalacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com