Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów podczas epidemii koronawirusa?

W obliczu pandemii wywołanej wirusem SARS-COV-2 świat musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, aby zapewnić bezpieczeństwo ludności i zminimalizować ryzyko zachorowania. Ze względu na to, że nie ma obecnie szczepionki ani skutecznych metod leczenia COVID-19, jedyną formą ochrony jest zapobieganie transmisji koronawirusa. Mimo że większość firm została zamknięta, niektóre instytucje muszą nadal funkcjonować. Jak w takich miejscach zadbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów?

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Wirus wywołujący chorobę COVID-19 przenosi się drogą kropelkową. Dlatego najskuteczniejszą formą ochrony jest unikanie kontaktu z innymi osobami. Rząd wydał stosowne zalecenia w tym zakresie, jednak niektóre grupy zawodowe muszą w dalszym ciągu pracować, mimo występującego zagrożenia. Należą do nich choćby pracownicy sklepów, aptek, Poczty Polskiej, banków. Ich praca polega na stałej komunikacji z klientem, dlatego tak ważne jest zadbanie nie tylko o sanitarne bezpieczeństwo pracowników, ale także wszystkich, którzy znajdują się na terenie obiektu.

W celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, zostały wprowadzone określone procedury, takie jak:

  • konieczność noszenia rękawiczek w sklepach spożywczych,
  • nakaz zachowania dystansu od innych osób wynoszącego min. 1,5-2 m,
  • wyposażenie pracowników mających kontakt z klientami w przyłbice i maseczki,
  • osłona stanowiska pracy płytą plexi,
  • ograniczenie liczby pracowników oraz klientów na określonej przestrzeni,
  • regularne odkażanie rąk, stanowiska pracy i pomieszczeń.

Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom i klientom podstawowe formy odkażania, takie jak płyny do dezynfekcji powierzchni czy żele antybakteryjne do rąk. W przypadku obiektów, w których prowadzona jest bezpośrednia komunikacja z klientami, trzeba wdrożyć bardziej rozległe metody odkażania, jak na przykład dezynfekcja chemiczna pomieszczeń.

Dezynfekcja chemiczna a bezpieczeństwo pracowników i klientów

Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą rozprzestrzenianiu się wirusa jest dokładne dezynfekowanie pomieszczeń. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo pracowników, a także klientów podczas wizyty na poczcie, w banku czy w urzędzie. Dezynfekcja chemiczna polega na usunięciu z pomieszczeń wszelkich wirusów, bakterii i grzybów w ciągu 15 minut od rozprzestrzenienia czynnika na danej powierzchni. Co ważne, już po 30-60 minutach pomieszczenie może zostać ponownie oddane do użytku. Dzięki temu dezynfekcja chemiczna może być stosowana jako doraźny środek odkażania miejsca pracy w ciągu dnia, a także po zakończeniu obsługiwania klientów.

Jak jest przeprowadzana dezynfekcja chemiczna?

Przy metodzie chemicznej, wykonywanej m.in. przez firmę SERIS Klinet, wykorzystuje się specjalne preparaty, które rozpyla się na powierzchni techniką zamgławienia. W ten sposób substancje czynne są w stanie osiąść na całej przestrzeni i usunąć z niej wirusy i bakterie.

Odkażanie jest przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów, co daje gwarancję skuteczności. Jest to obecnie najskuteczniejsza forma zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i klientom, która pozwala w krótkim czasie usunąć cząsteczki koronawirusa na dużej przestrzeni.

To, w połączeniu z pozostałymi środkami ochrony antywirusowej, pozwala maksymalnie zredukować ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się SARS-COVID-2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com