Bezpieczeństwo Fizyczne w firmie – o czym warto pamiętać?

Priorytetem właścicieli firm jest ochrona mienia oraz dostępu do informacji. W dzisiejszych czasach szczególnie zwracamy uwagę na ten drugi aspekt, zapominając tym samym, że bezpieczeństwo fizyczne wciąż jest niezwykle ważne. O czym należy pamiętać w jego kontekście?

Włamania i kradzieże

Obecnie wiele mówi się o włamaniach do systemu teleinformatycznych i kradzieży danych, które są w nich zawarte. Rzeczywiście, cyberataki są coraz częstszym zjawiskiem, zatem nic dziwnego, że przedsiębiorcy inwestują w odpowiednie zabezpieczenia sieci komputerowej. O bezpieczeństwie fizycznym mówi się za to coraz mniej, przy czym należy mieć na uwadze, że włamania, a także kradzieże sprzętu, maszyn czy innego rodzaju mienia firmy wciąż mają miejsce. Warto o tym pamiętać, wdrażając w swojej firmie kompleksowy system zabezpieczeń. Co istotne, bezpieczeństwo fizyczne zapewnia poniekąd bezpieczeństwo pracownikom oraz bezpieczeństwo danych. Złodziej, który znajdzie się w posiadaniu komputera firmowego, może w bardzo prosty sposób uzyskać dostęp do danych osobowych, a także do danych wrażliwych.

Kontrola dostępu w firmie

Właściciele firm stoją przed bardzo trudnym zadaniem, jakim jest kontrolowanie przepływu osób w firmie. Złodzieje często działają w białych rękawiczkach, co oznacza, że sprytnie wtapiają się w tłum. Pracodawcy powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec swoich pracowników, którzy nie mogą mieć dostępu do wszelkich danych czy pomieszczeń znajdujących się na terenie firmy. Niestety, w wielu firmach zasada ta nie obowiązuje. Tymczasem kontrola dostępu jest kluczowa w kontekście ochrony mienia, a także danych wrażliwych. O sposobach wdrażania jej możemy przeczytać na stronie internetowej https://www.timaco.pl/kontrola-dostepu. Kontrola dostępu zwykle wdrażana jest wśród pracowników, którzy korzystają z systemów komputerowych do zarządzania firmą, na przykład programów kadrowych czy księgowych. Tak, jak nie wszyscy pracownicy mogą swobodnie przeglądać karty wynagrodzeń, tak nie wszyscy powinni mieć dostęp do pomieszczeń magazynowych, szatni czy archiwum.

Bezpieczeństwo fizyczne – jak zautomatyzować procesy?

Niegdyś nad bezpieczeństwem fizycznym w firmie czuwali ochroniarze, którzy byli odpowiedzialni przede wszystkim za wpuszczanie do budynku konkretnych osób bądź konkretnych samochodów na teren firmy. Dziś jednak wiele procesów zostało zautomatyzowanych. Przykładem są chociażby czytniki kart, za pomocą których pracownicy mogą przekraczać bramki wejściowe. Wystarczy wyposażyć osoby upoważnione w tego rodzaju karty, aby uniknąć wizytacji niezapowiedzianych gości szczególnie w ciągu dnia, gdy przepływ osób przez firmę jest naprawdę duży. W kontekście automatyzacji procesów dotyczących  bezpieczeństwa fizycznego, warto zapoznać się z ofertą firmy Timaco, która oferuje różnego typu nowoczesne rozwiązania zarówno dla dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo pracowników, mienia i danych powinno być zawsze na pierwszym miejscu wśród priorytetów właścicieli firm.

Polecamy:
Frytki w dostawie – problematyczne? Już nie! Sprawdź, jak dobrze serwować frytki na wynos
Korzystanie z centr logistycznych – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com