Backup na taśmach — poznaj zalety tworzenia kopii zapasowych danych firmy

Specjaliści zajmujący się wdrażaniem rozwiązań, które zapewniają optymalne bezpieczeństwo w ramach przechowywania danych firmy, potwierdzają, że każda tego rodzaju działalność powinna stawiać na przynajmniej dwa rodzaje nośników. Uznaje się, że backup jest dzisiaj koniecznością i należy przeciwdziałać cyberprzestępczości nie tylko korzystając z jednej metody. Właśnie dlatego popularną taktyką nowoczesnych firm jest dzisiaj tworzenie kopii zapasowych zarówno w chmurze, jak i na nośnikach zewnętrznych jednocześnie. Właśnie w ten sposób eliminuje się ryzyko utraty firmowych dokumentów oraz zyskuje gwarancję zapobiegania wadliwości któregoś z rozwiązań. Dowiedz się więcej już teraz.

Co to jest backup taśmowy i jakie są jego zalety?

Tworzenie kopii zapasowych offline jest jedną z najpowszechniejszych metod przeciwdziałaniu skutkom cyberataków. Wszystko dlatego, że backup taśmowy uniemożliwia dostęp do danych hakerom, ponieważ jego napęd nie znajduje się w sieci. Co więcej, dane na taśmach LTO można przechowywać w dużej ilości i przez długi czas (nawet przez 30 lat), a prędkość przywracania danych na komputer jest szybka. Korzystając z tego rodzaju nośnika zewnętrznego, firmy zyskują możliwość swobodnego zarządzania danymi bez obciążania serwerów. To także dobra opcja uzupełniająca dla podmiotów, które zwracają uwagę na energooszczędność. Backup na taśmach nie wymaga podłączenia do energii elektrycznej.

Backup w chmurze jako nowoczesna opcja tworzenia kopii zapasowych

Chociaż to właśnie backup w chmurze jest dzisiaj określany jako ten innowacyjny i w pełni bezpieczny, to jednak firmy nie powinny korzystać tylko z takiego rozwiązania. Zaleca się, aby tworzenie kopii zapasowych online było wykorzystywane dodatkowo, wraz z backupem taśmowym. Chociaż charakteryzuje go niezawodność, a ogromną zaletą jest stały dostęp do danych i to bez względu na lokalizację, to jednak trzeba brać pod uwagę różnego rodzaju przeszkody w dostępie do umieszczonych w chmurze plików. Może być nią na przykład czasowy brak dostępu do Internetu.

Jak wybrać najlepsze narzędzie do tworzenia kopii firmowych danych?

Najlepszym rozwiązaniem dla firm jest korzystanie z tych dwóch opcji w ramach przechowywania istotnych danych. Zarówno backup taśmowy, jak i ten w chmurze wykazuje liczne zalety. Backup na taśmach wymaga dodatkowej infrastruktury, za to dane można przechowywać bez najmniejszego zagrożenia ze strony cyberataków. Z drugiej strony tworzenie kopii zapasowych w chmurze daje nieograniczony dostęp do plików, takie rozwiązanie pozwala również korzystać z nieograniczonej pojemności. Chociaż tworzenie kopii zapasowych online staje się coraz popularniejsze, to wciąż backup na taśmach uważany jest za to najważniejsze rozwiązanie w zakresie ochrony danych firmy. Trudno wybrać jeden schemat, każda firmy powinna uwzględniać własne potrzeby i wymagania, natomiast eksperci zalecają jednoczesne korzystanie z dwóch rozwiązań.

Agencje interaktywne vs Freelancerzy – Zalety i wady współpracy przy tworzeniu stron internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com