Automatyzacja księgowości – wady, zalety i perspektywy

Automatyzacja księgowości to termin odnoszący się do wykorzystania technologii do automatyzacji zadań i procesów odbywających się w działach księgowości w różnych firmach i przedsiębiorstwach. Polega ona na wykorzystaniu oprogramowania do zarządzania transakcjami finansowymi, prowadzenia dokumentacji i realizacji wielu innych, rutynowych zadań księgowych. Dowiedz się, co wpłynęło na popularność tego rozwiązania i jakie są jego największe zalety.

Automatyzacja księgowości – dla kogo i po co?

Automatyzacja księgowości to rozwiązanie, które zdobywa rosnącą popularność w ostatnich latach. Wynika to stąd, że firmy dążą do zwiększenia wydajności i zminimalizowania ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego. Poza redukcją wystąpienia potencjalnego błędu technologia do automatyzacji wielu zadań, które tradycyjnie wykonywane są przez księgowych, pozwala firmom zaoszczędzić czas i pieniądze. To dzięki oszczędności czasu zespoły księgowych mogą skupić się na bardziej złożonych i wymagających zadaniach. Automatyzacja księgowości dedykowana jest firmom i przedsiębiorstwom, które potrzebują dostępu do danych finansowych w czasie rzeczywistym. Zautomatyzowane, prowadzone przez maszyny obliczenia, pozwalają stale monitorować przychody i wydatki firmy  oraz prowadzić bilans zysków i strat. 

Automatyzacja w księgowości – zalety

GazetaOszczędność czasu i pieniędzy to nie jedyne atuty płynące z automatyzacji w księgowości. Dokładność prowadzonych obliczeń, ich aktualność, a także wynikająca z nich możliwość podejmowania świadomych decyzji biznesowych to czynniki, które przełożyć się mogą na obranie strategii prowadzącej do odniesienia sukcesu. Automatyzacja w księgowości pozwala również lepiej wykorzystać czas pracującego w niej zespołu – zamiast żmudnych obliczeń księgowi zająć się mogą analizą finansową oraz rekomendacją w zakresie planowanych decyzji finansowych, co pozwala firmom i jej przedstawicielom podejmować bardziej świadome decyzje i szybko reagować na zmiany na rynku. Duże znaczenie ma również to, że zautomatyzowane procesy pozwalają dopilnować przestrzegania terminów określonym prawem, dzięki czemu minimalizują one ryzyko wystąpienia błędów w tym zakresie – ważna w tym przypadku jest jednak odpowiednia konfiguracja wykorzystywanego narzędzia, w taki sposób, by przetwarzała ona dane we wskazanym terminie.

Czy automatyzacja procesów księgowych niesie jakieś ryzyko?

Nie ma rozwiązań idealnych i choć automatyzacja księgowości jest kuszącą perspektywą, to warto mieć na uwadze czynniki, z którymi trzeba się liczyć podczas wdrażania tego rozwiązania. Jednym z głównych wyzwań automatyzacji jako takiej (niezależnie od działu, który ma wspierać) jest nieefektywność robotyzacji źle zaprojektowanych procesów biznesowych. Oznacza to, że w niektórych przypadkach przed rozpoczęciem wdrożenia automatyzacji wymagane będzie ich uporządkowanie, co też może się wiązać z chwilowym obciążeniem zespołu nowym zadaniem. Dodatkowo technologia RPA/RDA słabo nadaje się do automatyzacji bardziej skomplikowanych zadań, które wymagają złożonych decyzji. Oznacza to, że wdrażając automatyzację księgowości należy starannie zaplanować i zarządzać tym procesem. Pomimo pewnych wymagań automatyzacja księgowości oferuje firmom wiele korzyści, które sprawiają, że z pewnością jest to propozycja warta rozważenia – zapoznaj się z ofertą AUTOMADE specjalizującego się w realizacji rozwiązań niezbędnych do automatyzacji księgowości na stronie https://automade.com/pl/o-automatyzacji/robotyzacja-w-ksiegowosci/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com