Automatyka przemysłowa – produkuj więcej i szybciej

Od kiedy tylko istnieje przemysł, właściciele fabryk dążyli do jak najlepszej optymalizacji procesów produkcyjnych. Pozwalają one na wyprodukowanie jak największej ilości elementów w jak najkrótszym czasie. Współcześnie najlepiej nadaje się do tego automatyka przemysłowa.

Wytwarzanie jak największej liczby produktów jak najszybciej i jak najtaniej to marzenie każdego producenta. W tym celu przemysł od lat projektuje i wdraża różne technologie mające za zadanie optymalizację procesów produkcyjnych. Jedną z nich jest automatyka przemysłowa. Jak sama nazwa wskazuje pomaga automatyzować część procesów wytwórczych, co wiąże się z wieloma korzyściami takimi jak mniejsze straty materiału, mniej błędów, większa precyzja, wydajność oraz bezpieczeństwo.

Na czym polega automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa jest dziedziną inżynierii umożliwiającą pełną lub częściową automatyzację procesów produkcyjnych oraz towarzyszących im procesów technologicznych. W automatyce produkcyjnej rola człowieka sprowadza się do funkcji kontrolnej, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko związane z błędami ludzkimi oraz podnosi bezpieczeństwo pracy w fabryce.

Automatyka przemysłowa stwarza nam wielkie szanse

Główną zaletą zastosowania automatyki to oczywiście wspomniana optymalizacja, czyli zwiększenie wydajności produkcji. Dzięki zastosowaniu programów komputerowych można dokładnie ustawić proces produkcyjny, a także zastosować go do produkcji kolejnych elementów. W ten sposób automatyka pozwala na szybką i dokładną produkcję seryjną. Proces produkcji staje się nie tylko wydajne, ale także kompleksowy i dokładny. Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że automatyka przemysłowa pozwala zmniejszyć zatrudnienie, ponieważ jedna dobrze zaprogramowana maszyna może zastąpić kilku operatorów taśm produkcyjnych.

ale posiada także pewne wady

Oczywiście automatyka przemysłowa posiada też pewne wady. Jedną z poważniejszych konsekwencji społecznych jest powolne póki co zastępowanie ludzi robotami, przez co wiele osób boi się o swoją pracę. Ponadto, aby maszyny mogły spełnić pokładane w nich nadzieje, muszą być odpowiednio zaprogramowane, a za to odpowiada człowieka. Jedno nieprawidłowe ustawienie zauważone za późno i cała seria produktów może nadawać się do kosza. A to już naraża firmę na ogromne starty.

Automatyka przemysłowa – jaki wniosek?

Rozwój automatyki przemysłowej odbywa się niezwykle dynamicznie, przez co coraz więcej fabryk inwestuje w technologie pozwalające automatyzować procesy produkcyjne. Jako konsumenci nie odczuwamy jeszcze tego, jak daleko posunięty jest proces zastępowania ludzi przez roboty, ale przemysł odczuwa to znacznie. Efektem jest zwiększona wydajność produkcji, a z automatyki przemysłowej chętnie korzystają branże spożywcza, farmaceutyczna, motoryzacyjna itd. W związku z tym można założyć, że proces ten będzie ogarniał kolejne gałęzie naszego przemysłu, a profesja operatora ręcznych urządzeń będzie zastępowana przez pracę osób programujących urządzeniach automatyki przemysłowej.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Akcesoria.cnc.info.pl oferujący części i elementy automatyki przemysłowej między innymi wyłączniki silnikowe – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/1012-automatyka/wylaczniki-silnikowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com