Auto laweta – jakie warunki musi spełniać w biznesie?

W branży transportowej można zaobserwować rosnący popyt na usługi związane z pomocą drogową. To sprawia, że coraz więcej powstaje firm oferujących tego typu usługi. W jakie pojazdy warto wyposażyć tego typu biznes? Jakie warunki muszą spełniać pojazdy, by można było je wykorzystywać w świadczeniu usług transportowych? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Wybór i zakup pojazdu

Aby świadczyć usługi transportowe, należy wyposażyć swoją firmę w odpowiedni pojazd. Jeśli poważnie myślimy o rozwinięciu działalności, to warto kupić kilka pojazdów, które będą wykorzystywane do różnych zadań. Oczywiści do ich wyboru należy przywiązać sporą uwagę. Przede wszystkim muszą to być pojazdy sprawne, które będą też odpowiadały aktualnym normom i wymogom. Jakie pojazdy wziąć pod uwagę? Z pewnością rozkręcając biznes świadczący pomoc drogową, warto wyposażyć firmę w lawety i auto lawety, które zapewnią holowanie krajowe, jak i
holowanie Niemcy.

Jakie warunki muszą spełniać pojazdy pomocy drogowej?

Zarówno lawety, jak i auto lawety wykorzystywane do świadczenia pomocy drogowej powinny być wyprodukowane zgodnie z normami Unii Europejskiej. Oczywiście warunkiem koniecznym jest także posiadanie ważnego przeglądu technicznego oraz pełna sprawność techniczna, ponieważ są to pojazdy, które mają służyć pomocą, a nie stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. W praktyce oznacza to, że wszystkie pojazdy w firmie muszą być wolne od wad fizycznych, prawnych oraz spełniać warunki, o których mowa w ustawie Prawa o ruchu drogowym i przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy.

W co musi być wyposażona auto laweta?

Pojazdy pomocy drogowej powinny być wyposażone w ostrzegawcze sygnały świetlne błyskowe o barwie żółtej, które będą widoczne ze wszystkich stron lawety z odległości co najmniej 150 m. Auto laweta musi mieć także kabinę kierowcy lub nadwozie w kolorze żółtym, lub białym z żółtym pasem. Aby przewozić uszkodzone pojazdy, również trzeba spełnić pewne warunki techniczne. Przede wszystkim na wyposażeniu nadwozia powinien znaleźć się hol giętki wykorzystywany do holowania motocykli oraz hol sztywny, który służy do holowania pojazdów. Oprócz tego nadwozie powinno także być wyposażone w ostrzegawczy sygnał świetlny w korze żółtym, który można zamontować na holowanym pojeździe oraz zestaw świateł tylnych, które również należy umieścić na pojeździe ciągniętym przez lawetę wtedy, gdy przysłonią światła auto lawety. Należy także pamiętać o tym, że oferując transport na dłuższych trasach (powyżej 100 km), auto laweta musi być także wyposażona w tachograf.

Niestety każdy, kto chce, by jego firma transportowa działała prawidłowo, musi dopilnować, by pojazdy spełniały odgórnie przyjęte normy i nie stanowiły zagrożenia na drogach. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup jakichkolwiek pojazdów, warto sprawdzić ich stan techniczny, czy są sprawne i bezkolizyjne. Oprócz tego pamiętajmy, by zwrócić uwagę na rok produkcji oraz wyposażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com