Audyt social media – czy da się go zrobić samodzielnie?

Pięknie przygotowane grafiki i dobrze napisane teksty nie zawsze gwarantują sukces profili social media. Bardzo często zdarza się, że mimo starań like’ów nie przybywa, a zaangażowanie pod postami jest zerowe. Taka sytuacja to już ostatni dzwonek do przeprowadzenia audytu.

Lepiej wcześniej niż… później

Audyt social media powinien być przeprowadzony nawet wtedy, gdy wszystko działa prawidłowo. Dzięki temu można dowiedzieć się, co funkcjonuje najlepiej, a co można wyłączyć z planu. Systematyczne sprawdzanie, czy wprowadzony plan działa, daje możliwość szybkiego reagowania na niespodziewane sytuacje i pozwala na ciągły rozwój. W chwili, gdy moment krytyczny zostanie przegapiony, powrót do stanu sprzed kryzysu może okazać się bardzo ciężki.

Każdy szczegół ma znaczenie

Jak samodzielnie zrobić audyt social media? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Na początku należy sprawdzić, czy wszystkie dane w profilach zostały uzupełnione. Może wydawać się, że to szczegół niemający większego znaczenia. W praktyce jest zupełnie inaczej. Profil, na którym brakuje zdjęcia w tle, podstawowe informacje nie zostały uzupełnione, a miniaturka już dawno straciła na aktualności, nie wygląda profesjonalnie i odstrasza odbiorców.

Kolejna kwestia to materiały graficzne. Dołączanie do każdego postu zdjęć ze stocka nie jest dobrym pomysłem. Lepiej będzie zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową, dzięki której firma zyska kilka dobrych ujęć własnych produktów, biura czy członków zespołu. Warto zastanowić się także nad szablonem do grafik. Może być to logo, prosta belka czy inny element, który jest kojarzony z marką.

Ostatnią rzeczą do sprawdzenia podczas audytu jest realizacja zamierzonych celów. Dobrze jest sprawdzić, czy w określonym czasie ilość fanów zwiększyła się o zakładaną liczbę oraz jak wyglądają interakcje pod postami.

Samodzielny audyt social media nie jest trudny, ale z pewnością pracochłonny. Można go oczywiście zlecić specjalistom, na przykład tym z Tearsofjoy.pl. Przygotowany na końcu raport bez wątpienia okaże się przydatny podczas planowania kolejnych działań.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com