Audyt energetyczny budynku – po co się go wykonuje?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są oficjalne procedury, dzięki którym można doprowadzić do znaczącego ograniczenia zużycia energii elektrycznej? Jedną z dostępnych opcji jest przeprowadzanie tak zwanych termomodernizacji budynków. Często decydują się na nie właściciele domów jednorodzinnych, którym zależy na oszczędnościach. Realizacja tego przedsięwzięcia powinna opierać się na zweryfikowanych uprzednio parametrach, zawartych w specjalnym audycie energetycznym. Już teraz sprawdź, jakie wytyczne muszą znaleźć się w tego rodzaju dokumencie oraz w jakich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie takiego audytu. Poniżej znajdziesz pigułkę najbardziej przydatnych informacji dotyczących tej tematyki.

Czym jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny konkretnego obiektu budowlanego, ze względu na swoją specyfikę, jest niejednokrotnie określany również mianem audytu cieplnego. To ekspertyza będąca opisem parametrów technicznych oraz ekonomicznych pozwalająca trafnie ocenić zasadność (opłacalność) i koszty wprowadzenia planowanych działań modernizacyjnych. Starannie opracowany raport tego typu ma z definicji zawierać listę proponowanych modyfikacji i rozwiązań (w tym również tych organizacyjnych oraz formalnych). Są to niezwykle przydatne w tym względzie wskazówki, których wartości nie można ignorować.

Audyt energetyczny budynku – jaki jest jego zakres?

Audytem energetycznym budynku nazywa się ogół działań, jakie mają bezpośrednio prowadzić do wszechstronnego opisu badanego w ten sposób obiektu. Weryfikuje się zatem liczne parametry, które są powiązane ze zużyciem energii. To między innymi instalacje (grzewcze, klimatyzacyjne oraz wentylacyjne), jak również składające się na nie poszczególne urządzenia, a ponadto oświetlenie, czy elementy stolarki okiennej i drzwiowej, a nawet przegrody wewnętrzne i zewnętrzne. Pod uwagę bierze się wtedy również stan techniczny budynku.

Jaki cel przyświeca audytom energetycznym?

Audyt energetyczny przeprowadza się w głównej mierze po to, aby celnie scharakteryzować energooszczędność danego budynku. Na jego podstawie możliwe jest wskazanie słabych punktów, których usunięcie pozwoli zredukować koszty ogrzewania i uzyskać znaczne oszczędności.

W przypadku obiektów mieszkalnych nie ma z góry narzuconego obowiązku dotyczącego konieczności dokonywania takiego audytu. Jednak nie sposób nie zauważyć, że istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których zdecydowanie się na zestaw takich działań jest po prostu wymagane. Jako przykład można wskazać chociażby zamiar zainwestowania w instalację fotowoltaiczną lub przedsięwzięcie innego typu związane z wykorzystywaniem OZE. Do wykonania audytu cieplnego jest zobligowany każdy, kto ma zamiar ubiegać się o uzyskanie środków finansowych w ramach dotacji na termomodernizację, które oferują różne fundusze.

Najważniejsze informacje o audycie energetycznym budynku – podsumowanie

Koszty, jakie trzeba ponieść w związku z tym audytem, są powiązane z rodzajem budynku, którego dotyczą omawiane prace. Jeśli chodzi o najczęstsze przypadki, a więc audyty wolno stojących lub szeregowych domów jednorodzinnych, sklasyfikowane są one w grupie, w których ceny takich weryfikacji utrzymują się na poziomie 1000-2000 złotych.

Na koniec należy podkreślić, że audyt energetyczny musi zostać zrealizowany zgodnie z ustalonymi schematami działania. Mało tego, powinna przeprowadzić go osoba posiadająca oficjalne uprawnienia, a więc audytor będący przedstawicielem specjalistycznej firmy prowadzącej tego typu działalność.

źródło zdjęć: freepik.com

Polecamy:
Kiedy software house powinien tworzyć aplikację dedykowaną?
Korzystanie z centr logistycznych – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com