Czy tego chcemy, czy nie, przemysł produkcyjny dąży do osiągnięcia maksymalnej efektywności pracy przy ponoszeniu jak najniższych kosztów. Zdecydowanie taką pomocą okazały się roboty przemysłowe, których właściwości i bezbłędność doprowadziły do coraz większej ilości kupowanych modeli. Szybko jednak zdamy sobie sprawę z tego, że aby działały one poprawnie, od czasu do czasu musimy przeprowadzić audyt, który pomoże w wyeliminowaniu wszystkich niepoprawnych działań naszych maszyn.
Dlaczego to potrzebne?
Audyt takich maszyn polega głównie na bardzo wnikliwym przyjrzeniu się i przeanalizowaniu czynności wykonywanych przez robota. Jego zadaniem jest wykrycie wszelkich niedociągnięć w działaniu nie tylko samej maszyny, ale także sposobie programowania oraz obsługiwania jej przez danego operatora. Wbrew pozorom, istnieje wiele kwestii, które mogą być prowadzone nieefektywne. Mowa tutaj o drobnych procesach jak czas dostawy pojedynczych komponentów, zła kolejność ich podawania czy ostateczna kontrola, jakości produktu. Wszystkie te czynności składają się na to, jak ostatecznie wygląda nasz proces produkcji.
Obszary audytu
Pomimo tego, że takie problemy wydają się błahe, są bardzo łatwe do wykrycia i ostatecznie wyeliminowania przez odpowiednio przeprowadzony audyt. Jak zazwyczaj wygląda taki proces? Otóż wszystko zaczyna się od obserwacji tego, jak wygląda proces produkcyjny w danym momencie. Obszary, które obejmuje się obserwacją to nie tylko organizacja pracy, praca magazynu, ale także, chociażby sposób, w jaki przeprowadza się kontrolę jakości. Pozwala to na dokładny wgląd w to, jak wygląda praca zakładu, da świetny materiał do przeprowadzenia poprawnej optymalizacji procesów produkcyjnych.
Czas na wnioski
Na podstawie przeprowadzenia wcześniej wspomnianej analizy, zostają wyciągnięte wnioski, które pozwolą nam na ulepszenie wydajności, ograniczenia kosztów i zwiększenia jakości produkowanych towarów. Czasami wystarczy tak mało, aby usprawnić wszystkie procesy zachodzące w firmie. Mogą mieć one różne oblicza, zaczynając od drobnych zmian w programowaniu robota, a kończąc na zakupie nowego robota, który wykona pożądane czynności w sposób bardziej efektywny.
Podsumowanie
Praca nam ulepszaniem procesów zachodzących w naszej firmie nigdy nie ma końca. Praktycznie zawsze możemy znaleźć kwestie, w których można coś poprawić: może być to czas czy sposób, w jaki wykonywany jest produkt. Technologia robotyzacji stale się rozwija, stąd też, jeżeli chcemy pozostać konkurencyjni na naszym rynku, audyt będzie świetnym bodźcem do przeprowadzenia zmian na lepsze.
Źródło zdjęć: http://www.fanuc.eu/pl/pl