Architekt, klient i budowanie zaufania – jak zrobić to dobrze i odnieść sukces w branży?

Zaufanie jest podstawą każdego związku między architektem a klientem, a kultywowanie zaufania ma ogromne zalety: lojalność klientów, cierpliwość, gdy pojawiają się wyzwania, oraz rekomendacje do nowych klientów. O to dbają najlepsze firmy projektowe takie jak Dominanta i wiedzą, że słabe lub osłabione poczucie zaufania może zaszkodzić reputacji, a nawet prowadzić klientów do… sporów sądowych.

Ze względu na złożony charakter projektów architektonicznych, wiele czynników może spowodować lub zerwać relacje architekt-klient. Oto kilka wskazówek od ekspertów architektury, które pomogą Ci zbudować i utrzymać zaufanie.

Obecność firmy w internecie

Pierwszym sposobem na zbudowanie zaufania klienta – zanim spotkasz się osobiście – jest obecność w sieci. Nieistotna lub nieaktualna obecność w Internecie może być dla potencjalnych klientów czerwoną flagą, więc aktualizuj swoją stronę internetową i profile zawodowe (w tym LinkedIn) informacjami o Twojej firmie i projektach. Bowiem, w jaki sposób klient miałby budować  do ciebie zaufanie, jeśli Cię szuka i nie może znaleźć niczego na Twój temat?

Konsekwentna i dobra komunikacja

Dobra komunikacja jest podstawą budowania zaufania. Klient może czuć się zagubiony w procesie projektowania. Regularna wymiana informacji między tobą a klientem może spowodować, że ewentualne problemy wyjdą na powierzchnię już na wczesnym etapie procesu i pokażą klientowi, że jesteś w pełni zaangażowany.

Przekazywanie intencji projektu klientom w języku, który klienci rozumieją, jest również niezbędne do budowania zaufania. Upewnij się, że nie używasz słów branżowych, które Klientowi nic nie mówią. Architekci często zakładają, że klienci mogą dobrze czytać rysunki i dzielić się tym samym słownictwem technicznym, co zwykle nie ma miejsca.

Pokaż swoją wizję dzięki technologii

projektowanie i aranżacja wnętrzKorzystając z oprogramowania do modelowania 3D, możesz przekazywać projekty i koncepcje planowania przestrzennego za pomocą wirtualnych przejść i wizualizacji, pozostawiając niewiele miejsca na to, aby klienci mogli źle interpretować twoje projekty. Proces ten pozwala również przewidywać konflikty, które mogą pojawić się w projekcie z większą dokładnością, dzięki czemu można rozwiązywać problemy i zmniejszać możliwość zlecenia zmiany. Dzięki takim rozwiązaniom możesz też korzystać z szerszej gamy narzędzi i odpowiadać na pytania, które nigdy by nie powstały, gdybyś tylko patrzył na plany 2D. To przynosi szanse na nowe eksploracje, a  klienci widzą cały obraz. Im więcej klient widzi szczegółów w projekcie domu – tym lepiej rozumie, a ty tym bardziej wzbudzasz jego zaufanie.

Nie nadużywaj swoich kompetencji

Jednym z najbardziej podstawowych sposobów budowania zaufania jest dostarczenie tego, co zobowiązujesz się robić. Kiedy powiesz “tak” i zgodzisz się zaprojektować coś, czego nie możesz dostarczyć tylko po to, by dostać pracę, twój klient przestanie ci ufać.

Aby uniknąć takiej sytuacji  – porozmawiaj z klientami o celach projektu, aby potwierdzić, czego chcą. Zadaj pytanie o pożądany cel na trzy różne sposoby – z naciskiem na projekt, budżet i harmonogram – aby upewnić się, że przemyśleli swój pomysł, a ty jesteś w stanie go zrealizować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com