Aranżacja ogrodu nowoczesnego

Styl nowoczesny ogrodu staje się coraz bardziej popularny. Nie kosztuje nas dużo wysiłku i możemy zaoszczędzić czas na jego utrzymaniu. Ogród powinien współgrać z architekturą naszego domu, garażu itp. Powinien on być spójny. Stąd też duża popularność ogrodu w tylu nowoczesnym. Coraz więcej ludzi decyduje się na budownictwo w stylu nowoczesnym i w tym samym stylu jest wnętrze ich domu. Jednak aranżacja ogrodu nie jest tak łatwa jak się może na początku wydawać. Powinien on przede wszystkim tworzyć idealne miejsce dla nas do wypoczynku. Oprócz tego dobrze by było, aby był przyjemny dla oka i może spełniał także funkcję użytkową. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek jak dobrze zaprojektować taki ogród.

Co warto wiedzieć o tym stylu?

W internecie i czasopismach znajdziecie wiele zdjęć i planów ogrodów w stylu nowoczesnym. Tutaj nie znajdziecie gotowca, ale znajdziecie główne cechy takiego ogrodu. Zacznijmy od minimalizmu. Im bardziej minimalistyczny ogród, tym łatwiejsze jest jego utrzymanie. Ten ogród nie powinien wymagać częstego nawożenia, podlewania, koszenia i przystrzygania. Kolejna cecha to stonowane kolory. Nie znajdziecie tutaj krzykliwych dodatków, które zwracają na siebie uwagę. Wszystko jest w stonowanych kolorach i nie wyróżnia się. Oprócz stonowanych kolorów, wszystkie elementy powinny mieć geometryczne i regularne kształty. To pomaga zachować czystość bez częstych porządków.

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem planowania?

Planowanie i aranżacja ogrodu wymaga dobrego przemyślenia wszystkich elementów i dobrej wiedzy na temat swojego ogrodu. Zacznijmy od wielkości ogrodu. Im większy ogród, tym więcej możemy zaplanować. Weźmy na przykład basen lub taras. Potrzebują one dużo wolnej przestrzeni i nie wszędzie da się to wcisnąć. Funkcja ogrodu. Czy ma być tylko ozdobą domu? Czy ma pełnić funkcję rekreacyjną albo użytkową także? Funkcja użytkowa, praktyczna jest bardzo rzadko spotykana w takich miejscach. Raczej znajduje się ona w ogrodach wiejskich. Funkcja dekoracyjna nie jest wymagająca. Można ją zrealizować w naprawdę niewielkich ogrodach. Trochę trudniej jest przy funkcji rekreacyjnej. Wymaga ona trochę więcej przestrzeni, na taras lub na altankę. Meble ogrodowe zajmują trochę miejsca. Dobór roślin. Jest kluczowy dla naszego ogrodu, a tu wszystko zależy od gleby i nasłonecznienia. Powinniśmy przed planowaniem ogrodu zrobić pewne obserwacje. Jak często słońce świeci na nasz ogród? Jak długo to trwa? Czy są jakieś części ogrodu, które mają mniej światła niż pozostałe?. Każda roślina ma swoje własne wymagania i nie da się ich obejść tak po prostu. Gdy będziemy chcieli na siłę posadzić roślinę w ciemnym miejscu ogrodu, a ona potrzebuje dużo światła, to może nigdy nie zakwitną i wyglądać mizernie.

Podsumowanie

Najważniejsze, to pamiętać, że styl nowoczesny to stonowane kolory i geometryczne kształty. Minimalizm i prostota to kolejne cechy, o których należy pamiętać. W ogrodach nowoczesnych stawiajmy na rośliny o różnych odcieniach zielonego. Nie muszą one koniecznie kwitnąć, to nie jest podstawowa cecha tego stylu. Powodzenia w planowaniu i aranżacji ogrodu.

🌳 Projektowanie i aranżacja ogrodów – Projekty Ogrodów Brzozowisko
ul. Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie (pod Warszawą)
nr. tel: +48 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com
NIP: 8222169844

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com