Aparat kompaktowy czy lustrzanka – który wybrać?

To pytanie zadaje sobie dużo osób, decydujących się na zakup aparatu. Niektórzy wiedzą od początku, jaki sprzęt kupić, inni długo się zastanawiają, czy postawić na tradycyjny kompakt, czy też może na lustrzankę. Który jest lepszy? Zależy dla kogo i do jakich celów będzie używany, ale wielokrotnie większe zainteresowanie zyskuje amatorska lub bardziej zaawansowana lustrzanka.

Podstawowe różnice między aparatami

Parametry, a jakość zdjęć

Na pewno fotografowanie lustrzanką jest przyjemniejsze ze względu na szersze spektrum funkcji, jakie ten aparat posiada. Jest też na pewno bardziej zaawansowany technologicznie, dlatego zdjęcia są o wiele ładniejsze niż te, robione kompaktem. Przede wszystkim nie ma takiego zaszumienia (czyli mówiąc prościej „ziarna”) na zdjęciach, łatwiej można ustawić ostrość, której głębia jest mniejsza i dzięki temu portretowe fotografie wychodzą wyśmienicie. Nie można też zapomnieć o możliwości robienia ujęć w ruchu, czyli przy poruszającym się obiekcie, mającym znaleźć się w kadrze. Jest to wykonalne dzięki krótkiemu odcinkowi czasu między naciśnięciem spustu migawki, a jej otwarciem.

Bardzo ważną różnicą między aparatami jest także celownik optyczny, dzięki któremu można ustawić idealnie kadr i zrobić dobre, „wymierzone” zdjęcie.

Jedna z ważniejszych zalet lustrzanki, to możliwość ustawienia parametrów zdjęcia manualnie, czyli bez żadnych programów niby ułatwiających fotografowanie, a  często psujących zdjęcia. Daje to wiele radości i możliwości robienia unikalnych ujęć, których nigdy  nie otrzyma się w kompakcie.

Obiektywy, lampy błyskowe

Kolejna ważna różnica miedzy kompaktem a lustrzanką, to możliwość zmiany obiektywów. Wśród nich są obiektywy z popularnym zakresem ogniskowej i te dopasowane do potrzeb fotografa, czyli tzw. rybie oko (szeroki kąt), zoomy – zbliżające znacznie odległość od fotografowanego przedmiotu czy stałoogniskowe, z dobrym światłem, niezastąpione do ciemniejszych miejsc, portretów i krajobrazów. Kupując lustrzankę zawsze można dokupić lampę błyskową, dopasowaną parametrami do potrzeb aparatu.

Jak i gdzie kupować?

Zanim kupisz lustrzankę, zrób dokładne rozeznanie i zastanów się, jakiego typu zdjęcia będziesz robić najczęściej. W celu wybrania najlepszego z możliwych rozwiązań warto wejść na stronę internetową dobrego sklepu, np. tutaj https://proclub.pl/ i obejrzeć kilka, czy nawet kilkanaście, modeli lustrzanek, porównując ich parametry. Początkującemu amatorowi wystarczy klasyczna lustrzanka za niewygórowaną sumę, natomiast dla bardziej wymagających oferowane aparaty przekraczają próg 3 tys. złotych.

Dla amatora przyda się oprócz klasycznego obiektywu z ogniskową 18-52, zbliżający zoom 70-200 czy 55-200 ze światłem 4,5-5,6. Z biegiem czasu można dokupić obiektyw szerokokątny do fotografowania krajobrazów lub jakiś stałoogniskowy, niedrogi, za pomocą którego wykona się dobrej jakości zdjęcie np. w kościele czy w  domu.

Zakup pierwszej lustrzanki trzeba dobrze przemyśleć i najlepiej wybrać się do sklepu z osobą, która zna się na tego typu sprzętach. Często za małe pieniądze można dostać całkiem dobry aparat, którym wykona się wysokiej jakości zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com