Agencja buzz marketingu

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem działań marketingu szeptanego w swoje firmie i chcesz zatrudnić w tym celu profesjonalną agencję marketingową? To bardzo dobra decyzja! Prowadząc działania na własną rękę, bez doświadczenia, można doprowadzić do wielu pomyłek oraz zmarnować budżet przeznaczony na reklamę. Zatrudnienie odpowiedniej agencji marketingowej ogranicza takie ryzyko do absolutnego minimum. Pojawia się tutaj jednak zupełnie inne pytanie. Jak wybrać odpowiednią agencję i o czym pamiętać w takie poszukiwać, by nie żałować swojej decyzji? Wszystko wyjaśniamy!

Zastanów się czego szukasz

Wiele firm przechodzi od razu do etapu poszukiwania, nie zastanawiając się, czego tak naprawdę szuka. Nie każda agencja marketingowa oferuje to samo. Wiele agencji specjalizuje się w danych dziedzinach na przykład w influencer marketingu lub prowadzeniu mediów społecznościowych, podczas gdy inne oferują bardziej zróżnicowane działania i pracują na wielu polach. Najważniejsze to zastanowić się co jest nam potrzebne. Jeśli chcemy skupić się przede wszystkim na marketingu szeptanym, to należy szukać agencji, która może pochwalić się dużym doświadczeniem w tym zakresie. Takie firmy zwykle posiadają dużą bazę kont w różnych mediach społecznościowych, tworzonych od lat i z bogatą historią. Co więcej, agencje marketingowe prowadzące marketing szeptany wiedzą gdzie działania tego typu przynoszą największe korzyści i gdzie publikowane wpisy nie są kasowane przez moderację. Oprócz zdefiniowania profilu działalności warto wziąć pod uwagę również kwestię doświadczenia agencji w danej branży. Jeśli nasza marka działa w branży kosmetycznej, to zdecydowanie lepiej wybrać agencję, która prowadziła już tego typu działania, a nie tą, która do tej pory skupiała się bardziej na branży budowlanej lub spożywczej. Może się to okazać kluczowe na dalszych etapach współpracy.

Sprawdź portfolio agencji!

Szukając profesjonalistów do prowadzenia działań marketingowych, najrozsądniej jest skontrolować ich dotychczasowe ich działania. Poproś o przesłanie portfolio i sprawdź, czym chwali się dana agencja i jak wyglądają jej poprzednie realizacje i z jakimi firmami miała okazję współpracować. Dogłębna analiza wszystkich informacji tego typu pozwoli na podjęcie najkorzystniejszej decyzji. Oczywiście bogate portfolio i doświadczenie w branży nie jest jedynym, ani nawet kluczowym wymogiem, jednak pozwala ograniczyć ewentualne problemy w trasie współpracy do minimum. W końcu, jeśli agencja działa na rynku od wielu lat i może pochwalić się szeregiem pozytywnych opinii, to znaczy, że radzi sobie dobrze i oferuje usługi wysokiej jakości.

Popytaj wśród znajomych i współpracowników

W większości przypadków nie tylko podczas wyboru agencji marketingowej, nie ma lepszego sposobu niż zapytanie o rekomendacje zaufane osoby. Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile osób z naszego środowiska korzysta ze wsparcia agencji marketingowych. Dobrym sposobem jest również wykorzystanie nowoczesnych technologii i poszukanie recenzji na temat pracy agencji w Internecie. Aktualnie coraz większą popularność zyskuje także Linkedin, gdzie można dopytać innych przedsiębiorców o zaufane namiary. Opublikowanie wpisu z prośbą o polecenia nie zajmuje dużo czasu, a może przyczynić się do zyskania naprawdę wartościowych rekomendacji. Warto spróbować, w końcu nic nie tracisz! Może zdarzyć się również tak, że żadna agencja marketingowa nie zostanie Ci polecona, ale dowiesz się których firm unikać. To również bardzo cenna informacja, która może uchronić się przed zmarnowaniem dużej sumy pieniędzy, a nawet przed nadszarpnięciem wizerunku firmy.

Dopytuj o szczegóły

Jeśli już zdecydujesz się wysłać zapytania ofertowe, to nie bój się dopytywać o interesujące Cię kwestie. Być może zastanawiasz się, jak wygląda raportowanie działań w przypadku marketingu szeptanego lub nie jesteś pewien, kto będzie zajmował się wykonywaniem Twojego zlecenia. Przed podpisaniem ewentualnej umowy dopytuj o każdy interesujący Cię aspekt współpracy. Profesjonalna agencja SEO nie pozwoli sobie na pozostawienie Cię bez odpowiedzi, tylko zadba o to, być zrozumiał, jak przebiega każdy etap współpracy i z kim należy się kontaktować w sprawie ewentualnych nieścisłości lub uwag. Najlepiej na spokojnie zastanowić się nad wątpliwościami i przygotować sobie listę pytań. Poniżej umieszczamy kilka, które warto zadać na etapie wstępnych ustaleń:

Ile osób oraz które konkretnie będą zajmować się wykonywaniem zlecenia dla Twojej firmy?

-Jakie narzędzia wykorzystywane są do śledzenia i analizowania działań marketingu szeptanego?

-W jaki sposób przebiega i czy jest w ogóle możliwe ewentualne zwiększenie lub zmniejszenie ilości publikowanych treści?

-Czy agencja przygotowuje raporty z działań i jak one wyglądają? Czy mogą zostać ewentualnie powiększone o interesujące się elementy? Czy jest to dodatkowo płatne?

-Czy istnieje jakaś minimalna ilość czasu, która agencja poświęci na wykonywanie konkretnych czynności i w jaki sposób jest to kontrolowane?

Już na początku zadbaj o dobrą komunikacje!

Profesjonalna i efektywna współpraca polega na obustronnej komunikacji. Zarówno ze strony agencji, jak i Twojej, pamiętaj o tym i już na etapie przygotowań sprawdź, jak wygląda to w przypadku zatrudnianych przez Ciebie specjalistów. Jak długo czekasz na odpowiedź i czy jest ona wyczerpująca, czy może wymijająca? Jeśli już w trakcie omawiania współpracy niektóre kwestie Cię irytują i wzbudzają Twoje wątpliwości to znak, że dalej może być tylko gorzej, warto o tym pamiętać.

Autor: Piotr Sulewski, WMH AGENCY

Polecamy:
Serwis i wypożyczalnia kserokopiarek – dlaczego warto skorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com