86 procent liderów IT postawiło na pracę zdalną. Jak zorganizować home office?

Pandemia wymusiła duże zmiany w funkcjonowaniu wielu branż i w sposobie prowadzenia biznesu. Jedną z takich dziedzin stało się IT. Wielu menedżerów postawiło mocniej niż we wcześniejszych latach na home office. Aby jednak firma miała rzeczywistą korzyść z pracy zdalnej, konieczne jest odpowiednie zorganizowanie.

W ostatnich latach zaobserwowano coraz szybsze tempo cyfrowej transformacji biznesu. Wraz z pojawieniem cię COVID-19 okazało się, że cyfrowe rozwiązania i narzędzia mogą być kluczem do przetrwania firmy. Paradoksalnie pandemia, która osłabiła wiele przedsiębiorstw i utrudniła prowadzenie biznesu w tradycyjnej formie, przyspieszyła to, co i tak było nieuniknione – transformacja cyfrowa umożliwiła nowe sposoby pracy. Dziś już nikogo nie dziwi praca zdalna, a home office staje się ważnym elementem strategii prowadzenia biznesu.

Praca zdalna staje się priorytetem

Z raportu Harvey Nash/KPMG CIO Survey 2020 wynika, że wsparcie pracowników w efektywnej pracy w trybie remote i home office stało się ważnym zadaniem zarówno na czas pandemii, jak i po jej zakończeniu. Zespoły IT, same pracując zdalnie, odegrały istotną rolę w organizowaniu pracy zdalnej w przedsiębiorstwach i we wdrażaniu narzędzi dla home office. Już teraz 86% liderów działów IT stawia przede wszystkim na pracę zdalną, a 43% spodziewa się, że ponad połowa pracowników pozostanie po pandemii w domu i będzie wykonywać pracę przez Internet.

Za sprawą pandemii przyszłość nastąpiła szybciej, niż się wszyscy spodziewali. Nie oczekiwano, że pewne zjawiska w biznesie zaistnieją w taki tempie, chociaż były tak naprawdę nieuniknione. Takim zjawiskiem była na przykład praca zdalna. Pandemia tylko przyspieszyła jej wdrożenie i sprawiła, że całe firmy zaczęły funkcjonować w warunkach home office. Pękły ostatnie bariery, które powstrzymywały biznes przed wdrażaniem pracy zdalnej na dużą skalę, a osoby decyzyjne pozbyły się sceptycznego podejścia do takiej formy wykonywania obowiązków. Do tego pojawiły się odpowiednie narzędzia do home office.

Technologia dla home office. Jak pracować w trybie remote?

W 2019 roku 70% pracowników nie miało żadnego doświadczenia w pracy zdalnej. W czasie pandemii ten rodzaj wykonywania obowiązków stał się obowiązkowy dla 62% zatrudnionych. Mało tego, badania rynku IT Harvey Nash/KPMG CIO Survey 2020, wykazały, że od 21% do 50% firm przewiduje pozostanie przy home office dla niemal 45% pracowników. Ponad 50% badanych przedsiębiorstw prognozuje, że ten odsetek będzie wynosił 24% zatrudnionych.

Zarządzanie dużym zespołem zdalnym to ogromne wyzwanie nawet dla liderów technologii. Główny problem to produktywność pracowników. W pracy zdalnej pozostaną na dłużej, a być może już na zawsze, ci pracownicy, których produktywność nie spadła w czasie home office. Do tego migracja technologii do chmury sprawiła, że została również wyeliminowana kwestia lokalizacji, co ułatwia migrację pracowników poza biuro. Nie każdy jednak sprawdza się w takiej pracy, dlatego duża w tym rola rekruterów, żeby wyszukiwali osoby, które poradzą sobie w trybie remote i jednocześnie będą mogły wnieść do organizacji dodatkową wartość w postaci wiedzy eksperckiej, kompetencji i umiejętności. To jednak nie wszystko.

Aby maksymalnie ułatwić pracownikom home office i zadbać o ich produktywność, konieczne jest wdrażanie odpowiednich, innowacyjnych narzędzi technologicznych. Z jednej strony takie rozwiązania obejmują aplikacje do organizacji pracy, programy do zarządzania projektami, aplikacje do codziennej komunikacji i pracy zespołowej online, narzędzia usprawniające networking, a z drugiej – możliwość organizowania kursów online i łatwego poszerzania kompetencji zatrudnionych. Według Harvey Nash/KPMG CIO Survey 2020 w czasie pandemii zdecydowanie postawiono na oprogramowanie w modelu SaaS, którego skala wdrożeniowa wyniosła 23% w 2020 roku, podczas gdy w 2019 roku było to tylko 7%.

Praca zdalna coraz częściej nie jest już opcją, ale koniecznością. Wielu liderów technologii przekonało się, że home office może być efektywną i korzystną formą pracy. To znacznie przyspieszyło transformację cyfrową przedsiębiorstw i ich inwestycje w technologie. O wiele większym wyzwaniem może się jednak okazać utrzymanie wysokiej produktywności pracowników zdalnych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com