7 porad jak napisać dobre CV – praktyczne wskazówki

Starannie przygotowane dokumenty aplikacyjne to połowa sukcesu i przepustka na wymarzone stanowisko pracy. Często niedopracowane CV sprawia, że bardzo dobrzy specjaliści odpadają już na wczesnym etapie rekrutacji, a wcale tak być nie musi. Zatem dlaczego CV okazuje się tak ważne? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, podsuwając jednocześnie garść cennych porad, jak napisać dobre CV, aby odnieść sukces.

Specjaliści dryg.pl doradzają, jak stworzyć profesjonalne CV

Curriculum Vitae po łacinie oznacza drogę życia, w przypadku dokumentów aplikacyjnych to ścieżka zawodowa, którą kandydat przebył. Dlatego współcześnie CV to wizytówka i najważniejszy dokument, składany przez kandydatów starających się o pracę na danym stanowisku. Powinien być napisany profesjonalnie ze staranną dbałością o detale. Znaczenie ma każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, ponieważ pracodawcy poświęcają na przeczytanie każdego życiorysu zawodowego od 30 sekund do maksymalnie dwóch minut.

Pierwsza zasada, której należy trzymać się według specjalistów z zespołu dryg.pl, to dostosowanie CV do stanowiska, na które kandydat się ubiega. To dokument mający na celu podkreślenie mocnych stron, a jednocześnie wyróżnienie się spośród wielu kandydatów.

Po drugie profesjonalne CV powinno zostać napisane w taki sposób, aby wszystkie niezbędne informacje zmieściły się na jednej stronie. Nie jest to regułą, jednak preferowane są krótkie CV, ponieważ pracodawcy i osoby rekrutujące nie mają czasu czytać długich życiorysów. Dlatego CV powinno być zwięzłe, lecz treściwe. Strony dokumentu dłuższego niż jedna strona muszą zostać ponumerowane.

Po trzecie pisząc życiorys, trzeba zadbać o poprawność stylistyczną i ortograficzną dokumentu. Należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma literówek, błędów gramatycznych i stylistycznych, a znaki interpunkcyjne zostały postawione w odpowiedni sposób.

Po czwarte CV musi wyglądać estetycznie. Tu nie ma miejsca na zagięte rogi kartki, zabrudzenia, skreślenia długopisem lub nieczytelną, rozmazaną czcionkę. Życiorys zawodowy musi prezentować się elegancko, czytelnie, przejrzyście i zachęcać swoim wyglądem do przeczytania.

Po piąte wybór zdjęcia. Nie jest ono obowiązkowe, lecz jeśli zostanie umieszczone, to powinno zostać dostosowane do sytuacji. Bogate doświadczenie zespołu dryg.pl pokazuje, że osoby umieszczające zdjęcie w CV w eleganckich strojach biznesowych, chętniej zostają zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną.

Po szóste stosujemy zasadę odwróconej kolejności. Na czym ona polega?  Na umieszczeniu informacji w porządku chronologicznym od ostatniego miejsca pracy lub ukończonej szkoły do pierwszego. Na przykład najpierw należy wpisać ukończone studia magisterskie, poniżej licencjackie, a jeszcze niżej szkołę średnią. Podobnie z doświadczeniem zawodowym, kursami, a także szkoleniami.

Siódma zasada to umieszczenie w CV właściwych informacji. Powinny zostać przedstawione w sposób uporządkowany, przejrzysty oraz chronologiczny.

Co powinno zawierać CV? Zespół dryg.pl podpowiada

Pisząc CV, należy pamiętać o tym, aby umieścić w nim swoje dane personalne: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres email. W kolejnym punkcie powinny zostać zwarte informacje dotyczące doświadczenia zawodowego. Studenci oraz osoby młode niemające długiego stażu pracy, mogą tu wpisać praktyki, staże, prace dorywcze i sezonowe, a także wolontariat.

W kolejnym punkcie umieszczamy informacje o wykształceniu, zarówno ukończonych szkołach, jak i aktualnie kontynuowanej edukacji. Warto wpisać również sposób kształcenia, czy jest on stacjonarny, zaoczny, wieczorowy lub eksternistyczny. Następnie należy podać informacje dotyczące języków obcych, stopnia ich znajomości i zdobytych certyfikatów.

Ważnym punktem są umiejętności, warto je podzielić na miękkie, takie jak: kreatywność, komunikatywność i twarde, m.in.: obsługa urządzeń biurowych, kasy fiskalnej, określonych programów komputerowych. Po umiejętnościach zostają wpisane ukończone kursy i szkolenia, następnie zainteresowania oraz hobby.

Należy pamiętać również o referencjach z poprzednich miejsc pracy lub działalności charytatywnej. Na końcu CV zostaje umieszczona klauzula o ochronie danych osobowych. Każdy życiorys musi zostać podpisany własnoręcznym podpisem.

Reasumując, jak zauważył zespół specjalistów z dryg.pl, osoby stosujące się do wymienionych wyżej porad, odnoszą częściej sukcesy w czasie rekrutacji, niż kandydaci z niedopracowanym życiorysem. Warto pamiętać, aby zadbać o każdy, najdrobniejszy szczegół. Życzymy powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com