5 zalet analizy rynku

Analizy rynku towarzyszą przedsiębiorcom od dekad. Jednak ich rola ciągle się zmienia. Dziś są zdecydowanie łatwiej dostępne także dla mniejszych przedsiębiorców. M.in. właśnie dlatego warto lepiej zapoznać się z tym pojęciem i korzyściami płynącymi z tworzenia takich opracowań.

Czy zdarzyło ci się spotkać z pojęciem analizy rynku? To praktyka polegająca na opisywaniu rzeczywistości rynkowej, dzięki której organizacja może podejmować lepsze decyzje biznesowe. W odróżnieniu od badań marketingowych, analiza rynku nie ma na celu bezpośredniej zmiany firmy. Dostarcza na jedynie opisu rynku, dzięki której dana organizacja może wybrać lepszą drogę rozwoju.

Brzmi nieco zbyt ogólnie? Analizę rynku najlepiej zrozumieć poprzez zastanowienie się, w jaki sposób może ona rzeczywiście wspomóc przedsiębiorstwo.

Dowiesz się kim są twoi klienci

W ramach analizy rynku, badacze wykorzystują dane ilościowe i jakościowe, by dowiedzieć się więcej o twoich potencjalnych klientach. Jeśli jest to rynek, na który dopiero zamierzasz wejść, nawet liczba osób z danego przedziału demograficznego, skłonna kupić twój produkt, może być zaskoczeniem. Ale taka analiza dostarczy także wielu innych ciekawych informacji, np. związanych ze sposobem, w jaki uczestnicy danego rynku reagują na zmiany cen. To pozwoli ci podejmować lepsze decyzje odnośnie polityki cenowej.

Zrozumiesz, w jaki sposób należy działać w stosunku do konkurentów

Tak samo jak klienci, także potencjalnie konkurenci mogą okazać się znakomitym tematem do analizy. Dzięki poznasz m.in., w jaki sposób pozyskują oni klientów, które produkty/usługi są komplementarne i substytucyjne w stosunku do twojego, a także odpowiednie pokierujesz rozwojem swojego produktu, by jak najlepiej wypozycjonować go na takim rynku. Praktyczna informacja na temat konkurencji jest tutaj kluczem do wybrania odpowiedniej strategii.

Dowiesz się, czy w ogóle warto wejść na dany rynek

Czasami samo wejście na rynek z danym produktem czy usługą może nie okazać się odpowiednim ruchem. Możliwe, że nie ma na nim odpowiedniego popytu na tego typu usługi. Czasami wystarczy jednak nieco zmodyfikować ofertę, by ekspansja ponownie miała sens. Analiza rynku pozwoli na uniknięcie wielu wpadek związanych z ekspansją na nowe rynki.

Sprawdzisz, kiedy i czy w ogóle wprowadzić/zmodyfikować produkt/usługę

Istnieje wiele strategii dywersyfikacji, w ramach których przedsiębiorstwa modyfikują swoje produkty, często wykraczając poza branżę, w jakiej do tej pory działało. Mają one na celu lepsze dopasowanie oferty do warunków rynkowych. To właśnie profesjonalne analizy rynku dostarczają wiedzy, która pozwala na wybranie najlepszej drogi.

Z sukcesem postarasz się o dofinansowanie

Często zdarza się, że analiza lub badanie rynku jest jednym z wymogów formalnych do starania się o dofinansowanie, np. ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Nigdy nie należy jednak do niego podchodzić tylko z takiego punktu widzenia. Wydając środki na analizę, powinniśmy wybrać profesjonalnych wykonawców i dokładnie zapoznać się z jej wynikami, co na pewno będzie mieć bardzo pozytywny wpływ na dalsze losy naszego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com