5 rzeczy, o których należy pamiętać wybierając ofertę pożyczki

Dobra pożyczka to nie tylko kwota pozwalająca nam na pokrycie naszych wydatków, to także warunki, na jakich jest udzielana oraz ich wiarygodność i przejrzystość. Obecnie na rynku pożyczek pozabankowych dostępna jest bardzo duża liczba różnorodnych możliwości, a najlepszym sposobem na wybranie tej najlepszej, jest porównanie ich szczegółów. Warto jednak wiedzieć, na jakich rzeczach powinniśmy skupić się w trakcie takiego porównania.

Rodzaj pożyczki

Mimo że wszystkie chwilówki pozwalają nam na jak najszybsze otrzymanie potrzebnych nam pieniędzy, poszczególne oferty mogą znacznie różnić się między sobą zarówno pod względem dostępnych kwot, wymaganych do spełnienia warunków, niezbędnych dokumentów, szybkością wydawania decyzji, jak i przebiegiem współpracy. Sprawia to, że już wybierając rodzaj pożyczki powinniśmy jasno określić nasze potrzeby – możliwe jest na przykład dopełnienie wszystkich formalności za pośrednictwem internetu, ale znaleźć możemy również inne rozwiązania jak pożyczka w domu, która pozwala na umówienie się z doradcą klienta w swoim własnym domu w celu zawarcia umowy i przekazania gotówki.

Całkowity koszt

Portal o finansach osobistych Abc PożyczkiWiele osób przeglądając oferty pożyczek, skupia się przede wszystkim na kwocie, jaką mają szansę otrzymać. Istnieje jednak jeszcze jedna kwota, na którą należy zwrócić uwagę – jest to całkowita suma, jaką będziemy musieli zwrócić, spłacając pożyczkę. Informacje zawarte w materiałach promocyjnych mają za zadanie zachęcić klientów do zainteresowania się ofertą, nie zawsze zawierają jednak pełne informacje – warto więc dokładnie sprawdzić, z jakim kosztem rzeczywiście związana będzie nasza pożyczka. Niezwykle ważną rzeczą jest tu RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, ale też różnego rodzaju dodatkowe opłaty, które mogą być naliczane przez pożyczkodawcę jak opłata przygotowawcza czy administracyjna.

Warunki spłaty

Wśród istotnych kwestii związanych z pożyczkami jest nie tylko proces wnioskowania o nie, ale także ich spłata – wbrew pozorom nie zawsze warunki spłaty są identyczne. Każdy pożyczkodawca oczekuje od nas oczywiście terminowego zwrotu zobowiązania, poszczególne firmy różnią się jednak podejściem do klientów, którzy mają problemy z oddaniem pożyczonej sumy w terminie. Coraz więcej firm daje klientom szansę na przedłużenie czasu spłaty czy renegocjowanie jej warunków – warto więc jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzić dokładne zasady, na jakich przebiegać będzie współpraca. Należy jednak podkreślić, że warunkiem skorzystania z takich możliwości zawsze jest poinformowanie pożyczkodawcy o problemach ze spłatą z wyprzedzeniem.

Wiarygodność pożyczkodawcy

Nawet najkorzystniejsze warunki nie zapewnią nam bezpieczeństwa, jeżeli oferujący je pożyczkodawca nie jest godny naszego zaufania. Pożyczki pozabankowe niestety nadal przez wiele osób postrzegane są jako bardzo ryzykowne, jeśli jednak wybierzemy wiarygodną ofertę, dodatkowe środki na nasze konto trafią bez żadnych komplikacji, a dzięki przejrzystym warunkom w czasie współpracy nic nas nie zaskoczy. Jak jednak upewnić się, że wybrana przez nas firma jest wiarygodna? Różnego rodzaju informacje na temat pożyczkodawcy znajdziemy w:

  • KRS (Krajowy Rejestr Sądowy),
  • Rejestr instytucji pożyczkowych KNF (Komisja Nadzoru Finansowego),
  • Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

W KRS możemy uzyskać podstawowe dane na temat firmy, w tym również potwierdzenie jej faktycznego istnienia na rynku, z kolei obecność pożyczkodawcy w rejestrze KNF lub członkostwo w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych oznacza, że jest to instytucja uznawana w branży za wiarygodną.

Korzystać warto jednak też z porównywarek pożyczkowych oraz czytać opinie wcześniejszych klientów – ilość głosów negatywnych lub pozytywnych może wiele powiedzieć nam o przebiegu współpracy.

Szczegóły umowy

Wszystkie poruszone powyżej kwestie są niezwykle istotne, najważniejsze jest jednak to, co ostatecznie znajdzie się w zawartej przez nas umowie. Jest to najważniejszy dokument, na podstawie którego przyznane zostaną nam pieniądze, ale który będzie również regulował warunki spłaty – dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem jest więc absolutną podstawą naszego bezpieczeństwa. Jeżeli ustalaliśmy wcześniej konkretne warunki pożyczki, musimy upewnić się, czy zostały one zawarte w umowie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości ponownie omówić takie kwestie z doradcą.

Porównując różne rodzaje pożyczek warto uwzględnić omówione powyżej zagadnienia – pozwoli nam to nie tylko na wybranie rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb i możliwości, ale zapewni nam też bezpieczeństwo.

Polecamy:
Pożyczki online w dobie pandemii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com