5 powodów, dla których warto szukać wsparcia wśród venture capital

Innowacyjny pomysł oraz świetny plan realizacji. Te dwa elementy są oczywiście niezbędne do przekształcenia projektu stratupowego w sprawnie prosperującą firmę, jednak nawet najbardziej oryginalny projekt poniesie klęskę, jeśli jego twórcy nie zadbają o dobre zaplecze finansowe.

Warto zauważyć, że największe startupy wykorzystują jako jedno ze źródeł finansowania fundusze venture capital. Jakie są zalety korzystania z takiego źródła finansowania? Dlaczego warto skorzystać z właśnie tego rozwiązania?

Fundusz venture capital – zastrzyk wiedzy we wczesnej fazie rozwoju firmy

Jednym z najtrudniejszych okresów dla nowo powstałej firmy jest właśnie wczesna faza jej rozwoju. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim baza klientów takiego przedsiębiorstwa jest bardzo uboga. Firma oraz jej produkty lub usługi są mało znane, z czego oczywiście wynika niewielkie zainteresowanie nimi. Młodym właścicielom takiej firmy brakuje również niezbędnego doświadczenia. Nie wiedzą jak się zachować w przypadku niepowodzenia na rynku.

Często również brakuje im elementarnej wiedzy na temat rynku, na którym zamierzają sprzedawać swój produkt lub usługę. W tym przypadku fundusz venture capital może okazać się znakomitym rozwiązaniem. Inwestorzy tego rodzaju zapewniają młodym firmom nie tylko dogodne warunki finansowe, ale w wielu przypadkach pełnią rolę mentorów, którzy swoim doświadczeniem pomagają młodym przedsiębiorstwom rozwinąć skrzydła na różnych rynkach.

Finansowanie inwestycji a venture capital

Venture capital to jednak przede wszystkim nakłady finansowe inwestorów, które umożliwiają szybki oraz dynamiczny rozwój młodego przedsiębiorstwa. Warto jednak wiedzieć, na jakiej zasadzie są one przyznawane. Najprościej mówiąc inwestor decyduje się na wsparcie konkretnego projektu oraz jego pomysłodawców w zamian za udziały w potencjalnych zyskach firmy.

W ten sposób inwestor venture capital ma szansę na zwielokrotnienie swoich zysków. Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z pomocy finansowej inwestora venture capital to korzyść obopólna. Młodzi przedsiębiorcy już na samym początku zyskują niezbędne fundusze oraz wiedzę, która konieczna jest do odniesienia sukcesu na rynku, na którym zamierzają swój produkt sprzedawać, za to inwestor zyskuje szansę na podniesienie swoich zysków.

Finansowanie inwestycji VC – dobre warunki umowy

Na rynku znajduje się wiele różnych funduszy inwestycyjnych, z których młodzi przedsiębiorcy mogą pozyskiwać fundusze na swoje projekty. Fundusz venture capital wyróżniają się jedna na rynku świetnymi warunkami umowy, która zawierana jest między inwestorem a przedsiębiorcami. Umowa ta najczęściej jest konstruowana w taki sposób, aby inwestor nie otrzymał pakietu większościowego w zamian za pomoc finansową, ale w zamian za to finansowanie inwestycji VC nie jest obarczone dużym ryzykiem, zwłaszcza w przypadku firmy na jej późniejszym etapie rozwoju.

Fundusz venture capital a poprawa wizerunku firmy

Głównym problemem młodych inwestorów jest brak zdolności kredytowej w większości banków oraz brak reputacji na rynku. Jeden i drugi problem może zostać bardzo łatwo rozwiązany poprzez skorzystanie z finansowanie za pomocą venture capital. Młoda firma zyskuje środki finansowe, konieczne do zrealizowania założonych przez siebie celów.

Z drugiej strony środki te pozwalają na sfinansowanie różnych kampanii marketingowych, które pozwolą na zyskanie rozgłosu zarówno wśród klientów, jak i dalszych inwestorów. Posiadanie większych środków finansowych zwiększa również wiarygodność młodego przedsiębiorcy w oczach potencjalnych kontrahentów. Finansowanie inwestycji VC umożliwia więc również łatwiejsze nawiązywanie kontaktów handlowych.

Dlaczego fundusze venture capital są lepsze od zwykłego kredytu?

Finansowanie inwestycji z pomocą zwykłego kredytu wiążę się z koniecznością regularnej spłaty rat wraz z odsetkami. A jak wiadomo firma, zwłaszcza w początkowych etapach działalności, nigdy nie może być pewna co do regularności zysków. Fundusze VC nie wymagają ponoszenia regularnych, comiesięcznych kosztów, dlatego w przypadku młodych przedsiębiorstw stanowią dużo lepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com