4 rzeczy, które trzeba wiedzieć o płatnościach mobilnych

Jeśli korzystasz na co dzień ze smartfonu, laptopa lub tabletu, nie musisz już nosić przy sobie gotówki. Dzięki tym urządzeniom możesz zapłacić za usługi i towar. W jaki sposób? Oto krótki przewodnik.

Kiedy przychodzi do uiszczenia opłaty, zamiast po gotówkę z portfela coraz chętniej sięgamy po telefon. To zjawisko staje się coraz popularniejsze. W sklepach, zakładach usługowych i centrach rozrywki przybywa klientów, którzy zamienili tradycyjną formę płatności na mobilną.

Polacy przekonują się do płatności mobilnych

Zjawisko to potwierdza m.in. raport „E-commerce w Polsce 2019. Gemius dla e-Commerce Polska”, który miał pokazać, jakie postawy, zwyczaje i motywacje związane są z kupowaniem online. Przygotowała go firma Gemius we współpracy z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Zebrane dane wykazały, że coraz więcej kupujemy mobilnie, a urządzeniem dominującym w tej kwestii jest nadal laptop (74% w 2019 r., a w 2018 – 82%). Coraz częściej jednak Polacy korzystają ze sprzedaży przez kanały mobilne. Za pomocą smartfonów kupuje już 61% osób (skok o 3 p.p. w porównaniu z 2018 r.), a 27% (skok o 6 p.p. w porównaniu z 2018 r.) wykorzystuje do tego tablet (źródło: https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce.html).

Co trzeba zrobić, aby móc korzystać z płatności mobilnych? Zapoznać się z 4 podstawowymi informacjami.

Czym są płatności mobilne?

To rodzaj transakcji bezgotówkowych, do przeprowadzenia których wykorzystuje się urządzenia mobilne: laptopy, smartfony i tablety. Aby można było je realizować, potrzebna jest łączność z siecią telekomunikacyjną. Zakup towarów i usług oraz przelewanie środków finansowych na konto sprzedawcy odbywa się za pomocą różnych technologii mobilnych np. NFC, SMS, HCE.

Jak korzystać  z płatności mobilnych?

To czynność nieskomplikowana pod warunkiem, że spełnionych zostanie kilka podstawowych warunków:

  • trzeba być właścicielem smartfona z modułem NFC,
  • trzeba mieć aktywne konto w banku, w którym będzie zasilany telefon,
  • należy ściągnąć aplikację mobilną z banku, który będzie obsługiwał płatności,
  • trzeba mieć kartę płatniczą – plastikową lub wirtualną (elektroniczną).

Niektóre banki wymagają jeszcze posiadania specjalnej karty SIM. Można się w nią zaopatrzyć u operatora.

W smartfonie lub innym sprzęcie mobilnym musi się więc znaleźć aplikacja, którą należy uruchomić. Telefon lub inny sprzęt zbliża się następnie do czytnika terminalu czy innego urządzenia i w ten sposób dokonuje się płatności.

Technologia NFC czy HCE?

Co się kryje za tymi tajemniczymi skrótami? To technologie, dzięki którym możemy dokonywać mobilnych płatności.

NFC (Near Field Communication) jest radiowym standardem komunikacji, który pozwala na bezprzewodową wymianę danych na odległość kilku centymetrów. Wykorzystuje się go m.in. w telefonach komórkowych. Mobilne płatności NFC oznaczają, że karta płatnicza, która to umożliwia, instalowana jest na karcie SIM znajdującej się w telefonie komórkowym. Klient musi udać się więc do swojego operatora telefonii komórkowej i podpisać osobną umowę.

Z technologią HCE (Host Card Emulation) również spotkamy się przy płatnościach zbliżeniowych z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Karta HCE jest „wirtualną” kartą, którą instaluje się w smartfonie użytkownika. Znajduje się ona w „chmurze obliczeniowej”, a klient nie musi podpisywać odrębnych umów z operatorem telefonii komórkowej czy wymieniać karty SIM znajdującej się w telefonie. Jest to wariant o tyle wygodniejszy, że płatności można wykonywać bez względu na to, jaką mamy kartę SIM w smartfonie.

Czy płacenie telefonem, tabletem lub laptopem jest bezpieczne?

To oczywiście najważniejsze pytanie, które zapewne nurtuje wszystkich, zanim odważą się spróbować zrobić zakupy w ten sposób. Płatności, które dokonuje się z wykorzystaniem tych urządzeń, są odpowiednio zabezpieczone i chronione wielopoziomowo. Najczęściej, aby je uruchomić, potrzebny jest np. kod PIN lub odcisk palca. W niektórych modelach zamontowany jest nawet czytnik geometrii twarzy, który analizuje ją, wykonując ponad 1300 punktów pomiaru, aby stwierdzić, czy należy ona do właściciela danego sprzętu elektronicznego.

Płatności mobilne to wielka wygoda. Już nawet w wielu małych punktach sprzedażowych czy usługowych można znaleźć terminale obsługiwane m.in. przez Polskie ePłatności. Telefon zazwyczaj nosimy ze sobą zawsze, portfel – niekoniecznie. Problem gotówki możemy rozwiązać więc poprzez zainstalowanie odpowiedniej aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com