10 sposobów na stworzenie ekologicznego biura

Za sprawą zwiększającej się świadomości, mody, ale i opłacalności, ekologiczne biura zyskują coraz większą ilość zwolenników. Zobacz w jaki sposób, możesz odmienić swoje biuro, zadbać o środowisko i finanse firmy.

Biura przyjazne środowisku będą funkcjonowały prawidłowo, tylko wówczas, kiedy pracownicy będą świadomi konieczności działań. Firma musi stworzyć warunki, natomiast to osoby pracujące w biurze mają bezpośredni wpływ na dbałość o środowisko. Pracownicy muszą być przekonani do ekologicznych działań, dlatego trzeba przekazywać precyzyjne informacje i edukować w zakresie wpływu poszczególnych czynności na ochronę środowiska.

Jak stworzyć ekologiczne biuro?

 1. Wybieraj produkty ekologiczne. Dotyczy to całego wyposażenia biura zarówno mebli, jak i artykułów biurowych.
 2. Koniecznie kupuj papier, który w 100% pochodzi z makulatury. Nawiąż współpracę ze sklepem internetowym oferującym hurtowe ilość papieru ekologicznego, np. biuroimagazyn.com
 3. Zadbaj o oszczędność papieru do drukarki i kserowania. Wykorzystuj drukowanie dwustronne oraz dopuść słabszą jakość przy drukowaniu roboczym i nieoficjalnym.
 4. Zwróć uwagę na takie szczegóły, jak rodzaj i wielkość czcionki oraz marginesy. Rozmiar zadruku, ma bowiem bezpośredni wpływ na ilość zużytego tuszu i papieru.
 5. Wprowadź elektroniczny przepływ dokumentów. Tym samym unikniesz zbędnego drukowania i przyśpieszysz obieg dokumentów w firmie.
 6. Zadbaj o oszczędność energii, zrezygnuj z trybu stad-by w urządzeniach. Jeśli to możliwe i nie zagraża bezpieczeństwu, gaś wszystkie światła w firmie oraz reklamy świetlne. Wyłączaj lub hibernuj komputer podczas dłuższych przerw. Urządzenia mobilne ładuj tyle ile potrzeba, a następnie odłącz zasilanie. Pozostałe urządzenia biurowe, które nie są często używane, np. drukarka, faks, kserokopiarka, czy nawet ekspres do kawy – powinny być włączone tylko podczas ich faktycznego działania.
 7. Stwórz warunki pracy, które pozwolą na korzystanie z dziennego światła. Z jednej strony to oszczędność prądu, a z drugiej zdrowia. Oczy mniej się męczą przy pracy w naturalnym świetle.
 8. Zadbaj o segregację odpadów.
 9. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii.
 10. Wybierz wizytówki stworzone na ekologicznym papierze, zamów kartki okolicznościowe i świąteczne w wersji eko.

Zalety ekologicznego biura

Ekologiczne artykuły biurowe tworzą pozytywny i odpowiedzialny wizerunek firmy. Jest to ta część, którą widać. Klienci i kontrahenci, dzięki odpowiednio dobranym produktom mają szanse dostrzec, że sprawy środowiska nie są Ci obojętne. Dzięki czemu firma może zdobyć dodatkowe uznanie.  Druga część “ekologicznego biura”, to ta część, która ma swój wymiar w postaci oszczędności wydatków. Na przykład  mniejsze zużycie wody, za sprawą raz dziennie działającej zmywarki lub mniejsze zużycie prądu, za sprawą zainstalowanych czujników ruchu.

Artykuły biurowe, meble, oszczędność prądu, wody itd., te wszystkie elementy ekologicznego biura, mogą być częścią strategii promocji marki i firmy – od Ciebie zależy, czy wykorzystasz tę szansę.

One Comment on “10 sposobów na stworzenie ekologicznego biura”

 1. Dobrze, że ktoś myśli o środowisku nawet w biurze i chce uczynić je przyjaznym środowisku. Myślę jednak że jest to niewielka acz potrzebna kropla w morzu potrzeb. Prywatne biura tną koszta jak mogą kupują zamienniki tonerów, wprowadzają elektroniczne obiegi dokumentów, które państwowy wprowadzi pewnie dopiero za kilkanaście lat. Przykład – ZUS. System za kilka milionów złotych a papierów tam co niemiara. My w biurze wybraliśmy tonery z linii Inkhouse (http://inkhouse.pl) dali nam dobrą ofertę, bo drukujemy dużo, a część rzeczy musimy drukować ze względu na przepisy. Od nich należałoby zacząć wprowadzać zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com