Za wysoka stawka OC? Zmień ubezpieczyciela już dziś!

Nikt nie lubi przepłacać – to pewne. Jeśli masz możliwość dokonywania obowiązkowych opłat i jednoczesnego oszczędzania pieniędzy (oraz wydawania ich na przyjemności), dlaczego nie miałbyś z niej skorzystać? Sprawdź, co zrobić, by płacić za OC mniej i jak wypowiedzieć umowę w obecnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Z czego wynika wysokość składki OC?

Cena ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wyliczana jest na podstawie czynników przypisanych do trzech kategorii: Twoje dane personalne, Twoja historia jazdy, dane ubezpieczanego pojazdu. Składają się na nią m.in. Twój wiek i miejsce zamieszkania, stan cywilny i fakt posiadania dzieci, długość posiadania prawa jazdy i liczba kolizji, w jakie się wdałeś, marka i model samochodu, wiek pojazdu i wielkość silnika. Na niektóre z nich masz wpływ, np. na historię jazdy czy miejsce zamieszkania, na niektóre zaś nie, np. na markę i model samochodu.

Z tymi czynnikami, które są stałe, niewiele zrobisz. Możesz co najwyżej wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które kładzie na nie mniejszy nacisk (na szczęście każde towarzystwo wylicza składkę samodzielnie). Do pozostałych… podejdź sprytnie.

Jak oszczędzić na OC?

Masz małżonka lub współdzielisz auto z rodzicami, ale uniosłeś się honorem i postanowiłeś zarejestrować pojazd tylko na siebie? To błąd! Jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, stawka OC wyliczana jest na podstawie danych ich wszystkich. Rejestrować auto na spółkę opłaca się przede wszystkim w sytuacji, gdy druga osoba (czy osoby) ma długą i bezkolizyjną historię jazdy, też ma małżonka oraz podlega innym ulgom. Możesz oszczędzić naprawdę wiele!

Drugi sposób to korzystanie z porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych. Nic tak dobrze nie działa, jak zobaczenie zestawienia polis i cen czarno na białym. Od razu widzisz, ile mógłbyś zaoszczędzić, gdybyś zmienił ubezpieczyciela.

Planujesz zakupić też dodatkowe ubezpieczenia, np. AC lub NNW? Zrób to podczas wykupywania lub odnawiania polisy OC. Kiedy bierzesz je w pakiecie, dostaniesz upust.

Nie musisz zmieniać towarzystwa ubezpieczeniowego, by zacząć płacić mniej. Udaj się do placówki i wspomnij, że chodzi Ci po głowie zmiana, ale zostaniesz, jeśli dostaniesz lepszą ofertę tutaj. Nie krępuj się targować. W końcu powinni docenić wieloletniego klienta, prawda?

Warto też wiedzieć, że na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma… sposób płatności! Jeśli całość płacisz od razu, ostatecznie wydasz znacząco mniej, niż gdybyś rozłożył tę sumę na raty.

I oczywiście poruszaj się po drogach rozważnie, odpowiedzialnie i bezpiecznie. Jeśli nie spowodujesz kolizji, w Twojej historii jazdy nie pojawią się skazy, a Ty nie stracisz zniżek.

Zmiana ubezpieczyciela – jak tego dokonać?

Jeśli rozmowa z obecnym ubezpieczycielem niewiele dała i nie zgodził się obniżyć Twojej stawki OC, a wiesz, że w innym towarzystwie uzyskasz lepszą ofertę, zdecyduj się na zmianę. Wypowiedzenia polisy możesz dokonać w dowolnym momencie, tyle że ochroną będziesz objęty i tak aż do końca okresu ochronnego. Najpóźniej zaś musisz to zrobić przedostatnim dniu okresu, bo inaczej polisa automatycznie się przedłuży.

Sprawdź, jak wypowiedzieć umowę OC szybko i wygodnie, nawet nie wychodząc z domu. Ciesz się odtąd niższymi składkami u nowego ubezpieczyciela!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com