Z czego wykonana jest studnia wodomierzowa?

Studzienki wodomierzowe to produkty, których zadaniem jest ochrona armatury przyłącza wodnego oraz umożliwienie odczytu stanu zużytej wody z wodomierza. Studzienki wodomierzowe stosowane są najczęściej w przypadkach, gdy nie ma możliwości montażu wodomierza wewnątrz budynku.

Główną przyczyną usterek wodomierzy jest ich zamarzanie, dlatego wybierając studzienkę wodomierzową musimy zwrócić szczególną uwagę, by jej konstrukcja i materiał wykonania odpowiednio chroniły zamontowane w niej urządzenia przez zbyt niską temperaturą.

Tradycyjnie stosowane studzienki wykonane z betonowych kręgów, choć stanowiły pewną barierę dla wód gruntowych, nie do końca spełniały swoje zadanie. Przy wysokim poziomie wód gruntowych mogły one nie radzić sobie z ochroną armatury przez wilgocią, a ich włazy również nie zapewniały dostatecznej szczelności studzienek. Dodatkowo montaż tego typu studzienek wiązał się z wysokimi kosztami ich transportu i instalacji. Duże i ciężkie kręgi betonowe wymagały zaangażowania specjalistycznego sprzętu, a sama studzienka betonowa zajmowała dużo przestrzeni. Nic więc dziwnego, że ten typ studni został wyparty przez bardziej nowoczesne rozwiązanie w postaci studzienek polietylenowych.

Dzięki właściwościom polietylenu, studzienki wykonane z tego materiału są niezwykle lekkie, dzięki czemu ich transport i montaż nie wymaga takiego nakładu pracy i finansów jak w przypadku studzienek betonowych. Wykonane z polietylenu studzienki są niezwykle szczelne. Polietylen nie przecieka oraz zapewnia doskonałą izolację cieplną. Na rynku są dostępne także studzienki dodatkowo izolowane płaszczem z poliuretanu, co podnosi bezpieczeństwo wodomierza. Wyposażone w szczelną pokrywę wypełnioną materiałem izolacyjnym, który dodatkowo skutecznie zabezpiecza przed wpływem niskich temperatur.

Studzienki wodomierzowe występują pod dwoma postaciami. Pierwszym typem studzienek są studzienki pełne. Są to studzienki posiadające dno, usztywnione odpowiednio zaprojektowanymi przetłoczeniami. Wykonane metodą rotoformowania. Pełne studzienki wodomierzowe gwarantują dobrą szczelność oraz utrzymywanie stałej temperatury, na zasadzie działania termosu. Studzienki tego typu jednak nie powinny być stosowane na terenach charakteryzujących się wysokim poziomem wód gruntowych, które mogłyby wypchnąć całą studzienkę na powierzchnię gruntu.

W przypadku terenów podmokłych lepiej sprawdzają się studzienki pozbawione dna. Zasada działania takich studzienek jest trochę inna niż w przypadku studzienek pełnych. Do utrzymania stałej temperatury wewnątrz studzienki, wykorzystują one ciepło geotermalne. W studzienkach bez dna wodomierz montowany jest w górnej części studzienki, tuż pod jej pokrywą, co odpowiednio zabezpiecza go przed napływaniem do studzienki wody gruntowej.

Źródło: Elplast – studnie wodomierzowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com