Wywłaszczenie nieruchomości – co to takiego?

Wywłaszczenie nieruchomości jest to procedura wykorzystywana przez państwo, w celu uzyskania praw własności do nieruchomości, mimo sprzeciwu jednostki. Wywłaszczenie opiera się na pozbawieniu, albo ograniczeniu praw posiadania lub użytkowania budynku przez właściciela.

Kiedy można legalnie przeprowadzić wywłaszczenie nieruchomości?

Wywłaszczenie nieruchomości można przeprowadzić legalnie jeśli nieruchomość niezbędna jest do zrealizowania celu publicznego. Odnosi się to do budynków rozlokowanych na terenach objętych planami zagospodarowania przestrzeni. Do celów publicznych zalicza się m.in.: budowę dróg wodnych, dróg publicznych, lotnisk, linii kolejowych, opiekę nad zabytkami i budowę oraz utrzymanie budynków dla sądów, szkół i urzędów. Pozostałe cele publiczne ujęte są w ustawie o zagospodarowaniu nieruchomości.

Kto przeprowadza wywłaszczenie?

Decyzję o przeprowadzeniu wywłaszczenia nieruchomości dokonują organy administracyjne – starosta odpowiedzialny za administrację rządową. Obiekt wywłaszczany jest na rzecz gminy, powiatu, województwa, albo Skarbu Państwa. Wywłaszczenie nieruchomości jest procedurą, która spotyka się ze sprzeciwem wielu właścicieli obiektów. Z racji tego, kancelarie prawne pomagają właścicielom nieruchomości w walce z administracją państwową. Przykładem jest Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany. Na swojej stronie internetowej – http://dybka.com.pl/wywlaszczenie_nieruchomosci/, firma prezentuje szczegółowy opis zagadnienia wywłaszczenia nieruchomości i proponuje konkretną pomoc w rozwiązaniu problemu.

Odszkodowanie dla właściciela wywłaszczanej nieruchomości

Konstytucja RP zaznacza, że wywłaszczenie nieruchomości może zostać dokonane tylko wtedy, gdy cel publiczny nie może być osiągnięty w inny sposób. Poza tym, właściciel obiektu musi otrzymać odszkodowanie o określonej wysokości. Kwota odszkodowania ma pokryć wartość wspomnianej nieruchomości.

Ogólne pojęcie wywłaszczenia może dotyczyć nie tylko budynku, ale również patentów, praw autorskich, albo składek ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com