W jaki sposób rozliczać koszty wysyłki paczek bez umowy z firmą kurierską?

 

Nie każda firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową ma podpisaną umowę z przewoźnikiem. Nie jest to dobry pomysł. Jeśli np. sklep internetowy zajmujący się sprzedażą swoich towarów wysyła codziennie kilkadziesiąt paczek, rozsądnym pomysłem jest podpisanie umowy z przewoźnikiem, który te paczki będzie od niego odbierał. Najważniejszym powodem takiego działania, są oczywiście ceny.

Przy podpisanej umowie, ceny wysyłki znacznie mogą spaść. Będzie to z korzyścią nie tylko dla klientów takiego sklepu, ale również dla samego sprzedawcy. Jeśli jednak dany sprzedawca nie zdecyduje się na podpisanie umowy z firmą kurierską i tak musi te paczki jakoś rozliczać. Może to być mniej atrakcyjne, niż gdyby taka umowa była podpisana. W praktyce, każde koszty związane z działalnością firmy są rozliczane w specjalnej rubryce. Sprawą tą najlepiej zajmie się profesjonalna księgowa. Wszelkie koszty związane z prowadzeniem firmy są bardzo ważne i należy je skrupulatnie rozliczać. Jeśli ktoś się pomyli, zazwyczaj odczuwa ten stan we własnej kieszeni.

Kto podpisuje umowy ze spedytorem?

Taką umowę może podpisać każdy, kto tylko zechce. I nie ma tu znaczenia, że wysyłamy paczkę raz w miesiącu, lub kilka razy dziennie. Oczywiście, takie umowy różnią się nieco, szczególnie wtedy, gdy podpisują je inne firmy. Generalnie, umowa z klientem (osobą fizyczną), a inną firmą znacznie się różni. Jednak jej cel jest jeden: klient nie powinien mieć problemów z zamawianiem kuriera, a firma kurierska ma kolejnego klienta, więc jej znaczenie na rynku wzrasta ( i to nie tylko finansowe). Z firmami kurierskimi podpisują umowy wszyscy ci, którzy praktycznie codziennie coś wysyłają. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba wciąż zamawiać kuriera. W umowie jest określone, kiedy ma on odwiedzać firmę i w jakich odstępach czasu, bez zamawiania, kurier przybędzie po przesyłki do danej firmy. Najczęściej z tych usług korzystają sklepy internetowe. Ale nie tylko. Także inne firmy (o innym profilu, niż sprzedaż) podpisują umowy z firmami kurierskimi. Często jest tak, że potrzebują one przesłać ważną, firmową korespondencję. Jeśli dawniej robili to poprzez Pocztę Polską, dziś mają o wiele większy wybór pośród spedytorów.

Sprawdź również kurier do USA

Jak rozliczać koszty paczek?

Nie jest żadną tajemnicą, że koszty wysyłek firmowych są wliczane w koszty utrzymania firm. Są takie same, jak np. koszty zakupu materiałów biurowych, czy innych przedmiotów, lub usług, z których firma korzysta. Mogą to być usługi prawnicze, księgowe, kadrowe, czy utrzymania ruchu poprzez zewnętrzną firmę. Także do usług należy zaliczyć firmy kurierskie, świadczące swoje usługi dla innych firm, czy osób prywatnych. Jeśli chodzi o rozliczanie, to wszystko zależy od tego, czy dana firma jest np. tzw. „vatowcem”, czy też podatnikiem liniowym, lub korzysta z innej opcji opłat podatkowych. Wszystkie tego typu usługi, czy zakupy, wprowadza się – w zależności od opodatkowania – np. w księgę przychodów i rozchodów, itp.

Polecamy:
Usługi kurierskie – czyli jak szybko i tanio nadać przesyłkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com