Umowa z firmą kurierską – o co pytać zanim ją podpiszemy?

Wiele firm woli podpisać umowy z firmami kurierskimi, aby nie musieć się wciąż martwić zamawianiem kuriera, w razie potrzeby przesłania różnych przesyłek. Szczególnie takie umowy podpisują sklepy wysyłkowe. Często jest tak, że kupujemy coś przez internet i czekamy na przesyłkę, która się znacznie opóźnia. Dzwoniąc do sprzedawcy dowiadujemy się, że nasza wysyłka… czeka sobie spokojnie w kolejce na wysłanie.

Tak duże sklepy raczej powinny mieć podpisaną umowę z firmami kurierskimi. Często jest to nawet kilku przewoźników, odbierających paczki i dostarczających je do odbiorców. Jeśli sklep jest niewielki, wystarczy jeden spedytor. Warto podpisać z nim umowę, aby cały proces wysyłki znacznie usprawnić. Będzie to z korzyścią nie tylko dla ewentualnego odbiorcy, ale także i dla samego nadawcy.

Szukasz taniej wysyłki? Zobacz serwis paczka do Anglii najtaniej

Jakie umowy podpisywać?

Najlepiej, jeśli taka umowa będzie korzystna dla samego podpisującego. Ale zazwyczaj negocjacje polegają na tym, iż każda ze stron trochę ustępuje. Strony mogą iść na ustępstwa dla wspólnego dobra i niewątpliwych zarobków. Wiadomo, że im więcej przesyłek, tym więcej zarobi przewoźnik. Powinien on wtedy znacznie obniżyć oferowane kwoty za przesyłki, z czego zapewne będzie bardzo zadowolony potencjalny nadawca tym bardziej, że przecież to nie on płaci cenę przesyłek. Najczęściej, kwota za przesyłkę jest przerzucana na zamawiającego dany towar. Czyli – kupujemy np. odkurzacz w sklepie wysyłkowym. Cena jego wysyłki jest podawana wraz z ceną za sam sprzęt. Oczywiście, sprzedający może „zrobić” wysyłkę darmową, lub darmową, ale uzależnioną od kwoty zamówienia, aby tym samym bardziej zachęcić kupującego. Najczęściej jednak to kupujący płaci za wysyłkę. Kwota wysyłki jest najczęściej podawana już przed zakupem. Jest także możliwość wyboru przewoźnika (może to być poczta, czy kurier). Cena za taką wysyłkę jest niewielka właśnie dlatego, że wcześniej sklep wysyłkowy podpisał umowę z przewoźnikami. Tym samym jest bardziej konkurencyjny na rynku i bardziej atrakcyjny dla samych kupujących.

Ważność umowy i możliwości jej renegocjacji

Busy do AngliiKażda umowa ma to do siebie, że jeśli już jest zawarta, nie podlega żadnym zmianom. Ale nie jest to dobre rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że im bardziej umowa jest liberalna, tym łatwiej ją zawrzeć. Firmy na przestrzeni czasu zmieniają się. Jedne się rozwijają, inne podlegają okresowej stagnacji. Jeszcze inne tracą. W takich wypadkach można spróbować renegocjować wcześniej spisaną umowę. Oczywiście, aby to zrobić, już na samym początku (przy pierwotnym podpisie), powinna być zawarta, ułatwiająca taką czynność, klauzula. Bez niej, jedna ze stron wcale nie musi się na nic zgodzić nawet, jeśli druga strona ma kłopoty w utrzymaniu danej umowy. Najważniejsze jest porozumienie, więc warto rozmawiać przed podpisaniem każdej umowy, a przede wszystkim należy je dokładnie czytać. Czas pokaże czy jedna ze stron będzie potrzebować kolejnych negocjacji, czy też poradzi sobie bez nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com