Tajemniczy system ERP

Komputery na stałe zagościły w naszych domach i biurach. Mało kto wyobraża sobie sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem bez ich udziału. W tym celu właśnie powstały systemy ERP (ang. enterprise resource planning), których zadaniem jest pilnowanie porządku w firmie i ułatwienie jej administrowania.

Teoria a praktyka

Definicja systemu ERP jest stanowczo zbyt zwięzła, by opisać jego faktyczne zastosowanie. Wygląd systemu informatycznego zależy od charakteru i działalności firmy. Inaczej będzie on wyglądał w biurze rachunkowym, inaczej dla hali magazynowej, a jeszcze inaczej dla instytucji finansowych. Głównym zadaniem ERP jest wprowadzenie ujednolicenia i uproszczenia w pracy przedsiębiorstwa. W większości przypadków można jednak wyróżnić pewne cechy wspólne. System informatyczny ERP składa się z modułów, czyli pojedynczych podsystemów, które mogą działać samodzielnie według potrzeb użytkownika. Wszystkie moduły skupiają się wokół wspólnej bazy danych, z której korzystają w celu pobrania potrzebnych informacji. Dane mogą dotyczyć kontrahentów firmy, zleceń, zakupów czy księgowości.

Działanie i zastosowanie samych modułów zależy już od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Przychodnie będą zainteresowane wprowadzaniem i przechowywaniem danych pacjentów i realizowaniem zamówień na artykułów medyczne. Biura rachunkowe potrzebują systemu do prowadzenia księgowości, przechowywania i wystawiania faktur elektronicznych. Agencje nieruchomości zaś chcą bazy danych, do której ograniczony dostęp będą mieli doradcy i klienci. Przedstawione przykłady to tylko kropla w morzu potrzeb. Większość systemów ERP składa się z setek, a nawet tysięcy modułów.

Comarch

Choć zapotrzebowanie na oprogramowanie tego typu jest bardzo duże, to firm specjalizujących się w ich tworzeniu nie ma zbyt wiele. Jest to spowodowane dużym współczynnikiem ryzyka przy tworzeniu tak sporych projektów informatycznych, a także koniecznością zatrudnienia bardzo wielu specjalistów przy tworzeniu pojedynczego systemu. Jednym z największych twórców systemów ERP jest firma Comarch, która dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu na rynku, potrafiła częściowo zautomatyzować powstawanie oprogramowania (warto sprawdzić przy okazji kim są Partnerzy Comarch)

Wiadome jest, że wszystkie przedsiębiorstwa pewnego charakteru będą potrzebowały systemu o podobnych modułach, z ewentualnymi delikatnymi zmianami. Dzięki temu, że całe moduły i ich części są kopiowane między systemami, Comarch może w bardzo szybkim czasie wyprodukować spełniające oczekiwania oprogramowanie. Z usług firmy korzysta bardzo dużo banków, takich jak ING, Kredyt Bank czy BNP Paribas, ale również znane firmy ubezpieczeniowe czy produkcyjne. Sprzedaż systemu ERP nie kończy się w momencie zainstalowania produktu na komputerach, ale potrzebne jest również świadczenie wsparcia technicznego, często przez całą dobę.

Rozmiar robi różnicę

Nie każde przedsiębiorstwo, które posiada komputer z oprogramowaniem, jest użytkownikiem systemu ERP. Często są to małe i darmowe programy do prowadzenia mikro biznesów. ERP jest pisane na indywidualne życzenie klienta, według wskazówek przez niego udzielonych. W przypadku wielu małych przedsiębiorstw posiadanie takiego oprogramowania jest po prostu niepotrzebne. Faktyczne zalety można dostrzec dopiero w momencie posiadania firmy większych rozmiarów, która posiada kilka działów, które muszą ze sobą współpracować i tworzyć produkty standaryzowane. Jak można się domyślić, koszt wytworzenia systemu jest zależny od jego przeznaczenia i ilości modułów, które musi posiadać. Waha się od kilkunastu tysięcy złotych nawet do kilku milionów.

Oprogramowanie powstaje z reguły w ciągu kilku miesięcy, bardzo rzadko szybciej lub dłużej, co też zależy od jego wielkości. Wsparcie techniczne przez kilka pierwszych miesięcy jest darmowe, później trzeba płacić abonament. Jak widać, obciążenia finansowe są dosyć znaczne, nie znaczy to jednak, że inwestycja się nie opłaca. Wprowadzenie ERP do firmy pozwoli w bardzo krótkim czasie wyeliminować niezgodności finansowe oraz przeprowadzić dokładną analizę przedsiębiorstwa z naciskiem na wydatki i przychody.

Polecamy:
Zalety systemu ERP dla biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com