Szkolenia z windykacji

Statystyki nie kłamią. Okazuje się, że w Polsce ponad 58% faktur nie jest płaconych na czas. Polacy często biorą pożyczki, których potem nie spłacają. Wydaje się, że w takich warunkach zawsze będzie zapotrzebowanie na pracę windykatora.

Rodzaje prowadzenia egzekucji

O zwrot długu i odebranie należności walczy się na kilku frontach, dlatego też istnieją różne metody windykacji. Pierwsza z nich to obciążenie rachunku bankowego. Wydaje się, że ten sposób jest najprostszy i najbardziej skuteczny. Gorzej, gdy dłużnik przestaje mieć wpływy na koncie- wtedy niestety należy sięgnąć po inne środki. Druga metoda opiera się na zawiadomieniu pracodawcy o dłużniku i pobieranie pieniędzy z jego wypłaty- przekazanie pieniędzy odbywa się między zakładem a windykatorem. Trzecia metoda to egzekucja z ruchomości, którą może być samochód, czy cenne przedmioty. Na sam koniec zostaje ostateczna możliwość: dłużnik dostaje wezwanie do zapłaty długu w ciągu 2 tygodni, jeśli tego nie zrobi, bądź, co gorsza, się nie odezwie, to po upływie miesiąca od wysłania pisma dochodzi do sprzedaży nieruchomości, a z pieniędzy za sprzedaż regulowany jest dług.

Rodzaje windykacji

Istnieją dwa rodzaje windykacji: polubowna i sądowa. Windykacja polubowna często opiera się na przypominaniu dłużnikowi o jego długu, terminie spłacenia długu, oraz możliwości jego spłacenia. Taka forma windykacji często opiera się na rozmowach telefonicznych, czy wysyłanych pismach. Na drogę sądową wchodzi się, gdy forma windykacji polubownej nie przynosi żadnych rezultatów.

Szkolenia z windykacji

Nie da się ukryć- by, być dobrym windykatorem należy mieć określone kompetencje. W końcu sposób windykacji jest kilka, a umiejętności do każdego z nich są nieco inne. Telewindykacja wymaga od windykatora takich podstaw jak: dobra dykcja, zdolności negocjacyjne, jak i umiejętności perswazji. Szkolenia z telewindykacji opierają się na teorii oraz na praktyce, czyli symulowanych rozmowach i sytuacjach, w których musimy sobie poradzić.

Szkolenia z windykacji obejmują także windykację terenową. Windykacja w terenie to ciężkie zadanie dla każdego windykatora. Często dłużnik jest agresywny, dlatego trzeba nabyć pewne umiejętności, które pozwolą nam załagodzić sytuację. Na kursach z windykacji terenowej windykator dowie się jak rozpoznawać kłamstwo, jak perswazyjnie przemawiać, oraz jak za pomocą języka zmienić przekonania dłużnika. W końcu, gdy dłużnik zrozumie, że w tym przypadku wcale najlepszą metodą nie jest atak, a współpraca to szybko dojdziecie do porozumienia. Jednak by, taki konsensus wyrobić potrzebujesz naprawdę wielu umiejętności negocjacyjnych. Sztuka perswazji jest tak samo ważna, jak trzymanie swoich emocji na wodzy. Nie da się ukryć- windykator powinien być opanowany, rzeczowy i kompetentny nawet w najtrudniejszych warunkach. Nie jest to łatwe, aczkolwiek jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.

Warto zainteresować się szkoleniami z windykacji, pomogą one nam w profesjonalnym wykonywaniu tego trudnego i niewdzięcznego zawodu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą WLR Training Group

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com