Stolarz czy to dobry i opłacalny zawód

Usługi stolarskie są obecnie cenione wśród społeczeństwa. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie pięknych drewnianych mebli u stolarza lub odnowienie starych, które od lat stoją zakurzone na strychu babci. Zdobywanie uprawnień stolarskich okazuje się obecnie jedną z najczęściej wybieranych dróg kształcenia. Pracy w zawodzie możesz znaleźć zarówno w Polsce jak i w innych krajach np. w Niemczech. Na czym polega praca stolarza i czy jest ona opłacalna – o tym wszystkim dowiesz się niżej.

Jakie prace najczęściej wykonuje stolarz?

Do najbardziej znanych prac stolarza należy robienie mebli oraz drewnianych elementów i konstrukcji wykorzystywanych w budownictwie takich jak np. drewniane schody, drzwi, czy okna. Osoba posiadająca zdolności rzemieślnicze może również zająć się odnawianiem drewnianych antyków czy też wykonywaniem instrumentów. Świadczenie takich usług wymaga od stolarza niebywałej precyzji, skupienia, umiejętności i oczywiście talentu, które pozwolą uzyskać najbardziej zadowalający efekt. Dobry fachowiec powinien umieć perfekcyjnie szlifować, frezować, heblować i lakierować, a dodatkowo posiadać zmysł estetyczny odpowiedzialny za dopasowywanie elementów i łączenie ich w jedną całość.

Jak zdobyć wykształcenie

Decydując się na wykształcenie właśnie w tym kierunku, będziesz musiał podjąć decyzją czym dokładnie chcesz się zajmować. W zawodzie stolarza zdobywa się tytuły, które mają za zadanie określenie charakteru usług i są to:

  • stolarz meblowy,
  • stolarz budowlany,
  • stolarz galanterii drzewnej,
  • stolarz modelarz instrumentów muzycznych,
  • stolarz mebli wzorcowych i artystycznych.

W Polsce funkcjonuje dość dobrze rozwinięte szkolnictwo związane właśnie z zawodem stolarza. By zdobyć odpowiednie uprawnienia możesz uczyć się w specjalnych szkołach zawodowych, które specjalizują się w stolarstwie, odbywać kursy i szkolenia. Niezwykle istotna na tej drodze będzie wiedza praktyczna, którą możesz zdobyć poprzez pracę z doświadczonym fachowcem.

Dobrym pomysłem w przypadku tego zawodu jest specjalizacja np. renowacja starych mebli. Jak zostało wspomniane wcześniej rynek ten cieszy się dużym zainteresowaniem, a popyt na stare odnowione meble nieustannie rośnie.

Czy praca stolarza się opłaca?

Choć zawód stolarza do niedawna był niedoceniany i zdaniem wielu zupełnie nieopłacalny, obecnie sytuacja ta znacznie się zmieniła. Do łask znów wracają piękne stare i wykonane z prawdziwego drewna, ręcznie rzeźbione meble o niebywałej trwałości i eleganckim wyglądzie. Coraz więcej osób zamiast kupować nowe elementy wyposażenia w sklepie, decydują się na odnowienie starej komody czy szafy. Wystarczy zajrzeć do internetu i prześledzić ceny takich mebli, to już powinno nam dać bardzo dużo do myślenia.

To nie wszystko. Bardzo ceniony jest również stolarz budowlany, którego zadaniem najczęściej jest wykonywanie czynności mających na celu przygotowanie segmentów drewnianych do produkcji mieszkań, pomiary, kontrola i zabezpieczenie elementów drewnianych, wycinanie, montowanie, transport, i tym podobne zadania.

Aby zostać dobrym stolarzem, którego kalendarz zleceń będzie wypełniony po brzegi nie wystarczy jednak sam talent. Jeżeli chcesz dobrze wykonywać zawód, praktykę i wiedzę będziesz musiał zdobywać latami. Dobry stolarz powinien wiedzieć również jak umiejętnie zrealizować rysunki techniczne, wykazywać się dużą cierpliwością, dokładnością i precyzją.

Gdzie pracować?

  • Własna działalność

W Polsce zarobki przeciętnego stolarza (na start) nie odbiegają znacząco od średniej krajowej. W miarę zdobywania doświadczenia i dzięki odpowiedniej reklamie kwota pojawiająca się na koncie może znacznie wzrosnąć. Dobrą opcją jest otworzenie własnej działalności. Pracując we własnym zakładzie będziesz musiał zadbać o odpowiednią reklamę. Zadbaj aby każde ze zleceń traktowane było przez Ciebie z należytą uwagą i precyzją. Opinia społeczeństwa na kolejnych szczeblach rozwoju jest niezwykle istotna. Jeżeli praca wykonana przez Ciebie komuś się spodoba, najprawdopodobniej poleci Cię innym osobom itd. itd…

  • Praca w innej firmie

Ofert pracy możesz poszukać w internecie. Obecnie pojawia się wiele ogłoszeń gdzie oferowana jest praca związana z tworzeniem lub odnawianiem starych mebli. Stworzone przez Ciebie meble najprawdopodobniej trafią do sklepów. Pamiętaj, że taka opcja w zasadzie nie przekłada się na Twój wizerunek jako stolarza. Korzystne opinie będzie zdobywał producent lub sklep, a Ty sam możesz pozostać w cieniu. Jeżeli zależy Ci na kształtowaniu własnego wizerunku zdecydowanie wybierz opcję numer jeden.

  • Praca za granicą

Wiele osób decyduje się również na pracę w zawodzie za granicą. Przykładowo praca stolarza budowlanego w Niemczech jest dużo lepiej płatna niż w Polsce i podobnie jak w naszym kraju zapotrzebowanie na dobrego fachowca stale rośnie. Pracę w zawodzie stolarza w Niemczech możesz znaleźć poprzez agencję pracy. Pracujący w biurze pośrednictwa pracy specjaliści wybiorą dla Ciebie kilka ofert, spośród których wybierzesz opcję, najbardziej odpowiednią dla Ciebie. Szukając w ten sposób, łatwiej będzie znaleźć Ci dobrą pracę. Oto przykładowa oferta pracy dla stolarza budowlanego w niemczech.

Czy stolarz to zawód przyszłości

Obecna moda na stylowe i ręcznie wykonane elementy wyposażenia, wykończenia wnętrz oraz ciekawe i solidne konstrukcje drewniane, pozwala śmiało stwierdzić, że zawód stolarza z roku na rok zyskiwał będzie coraz to większą popularność zarówno w Polsce jak i u naszych zachodnich sąsiadów. Odpowiednie wykształcenie, reklama i pozytywne opinie społeczeństwa mogą więc przynieść specjalistom w tej dziedzinie naprawdę spore dochody. Pomieszczenia domów coraz częściej upiększają odnowione meble, a popularne panele podłogowe wykonywane maszynowo zamieniane są na piękne drewniane podłogi od stolarza. Modne do niedawna kamienne schody ustąpiły drewnianym z piękną rzeźbioną barierką, które dodają całemu budynkowi eleganckiego i wyniosłego wyglądu. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, stwierdzamy, że stolarz to zdecydowanie zawód przyszłościowy.

Pozyskanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności związanych z zawodem stolarza wymaga ciężkiej pracy oraz wielu lat nauki, które pozwolą Ci świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Determinacja w dążeniu do celu na przestrzeni lat może zaowocować wieloma zamówieniami, a co za tym idzie sporymi zarobkami. Jeżeli zastanawiasz się czy praca solarza jest właśnie dla Ciebie, mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości.  

Polecamy:
Jak ułatwić sobie rozwiązywanie zadań domowych z matematyki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com