Skąd wzięło się złoto na Ziemi?

Złoto od tysięcy lat jest przedmiotem licznych dyskusji, sporów, a także fascynacji i ogromnego podziwu. Surowiec ten występuje naturalnie pod powierzchnią ziemi i jest wydobywane w kopalniach odkrywkowych lub głębinowych. W porównaniu z innymi, znajduje się stosunkowo płytko, a niewielkie kawałki złota można znaleźć w górskich potokach czy rzekach.

Złoty pierwiastek

Wspomniany pierwiastek powstał w wyniku gwałtownych kolizji gwiazd neutronowych. Znajdują się one w układach podwójnych i są końcowym etapem ewolucji gwiazd. Ich masa jest zbliżona z masą Słońca, natomiast promienie sięgają kilkunastu kilometrów. Bywają takie przypadki, że gwiazdy neutronowe poruszając się wokół wspólnego środka masy, stopniowo uwalniają energię – fale grawitacyjne. W pewnym momencie znajdują się tak blisko siebie, iż dochodzi do kolizji, a tym samym emitowana jest ogromna ilość energii. Włącznie z nią powstaje złoto i platyna, które rozpraszają się w przestrzeni kosmicznej wraz z fragmentami gwiazd, znanych jako meteoryty.

Kilka teorii

Teorii na temat znalezienia się złota na kuli ziemskiej jest kilka. Jedna z nich mówi o tym, iż surowiec, który możemy znaleźć w górnych warstwach ziemi pochodzi prawdopodobnie z kosmosu i znalazło się tu dzięki meteorytom. Jednak zgodnie z teorią powstawania planet, jądro kuli ziemskiej zostało utworzone w pierwszych etapach tego procesu (datowanych na ok. 4,55 mld lat temu) i składa się przede wszystkim z metali ciężkich. Zakładając, iż jest ona prawdziwa, metale szlachetne powinny zostać wciągnięte do wnętrza ów jądra i tu pojawia się pewna rozbieżność. Uczeni z Bristolu twierdzą, iż ok. 3,9 mld lat temu miało miejsce bombardowanie naszej planety, a meteoryty zawierające spore pokłady metali szlachetnych wtopiły się w skorupę ziemską.

Są też inne prawdopodobne wersje

Inną wersję zdarzeń zakładają naukowcy z Uniwersytetu Queensland w Australii. Jak twierdzą, złoto wydostało się bliżej skorupy Ziemii wraz z wodą. Zauważyli oni, iż w rejonach styków płyt tektonicznych prawdopodobieństwo występowania złóż słota jest wyższe. Daleko w głąb naszej planety w tych właśnie miejscach tworzyły się puste przestrzenie, do których wpływała bardzo gorąca woda obfitująca w dwutlenek węgla, krzemionkę i… złoto. Tam, gdzie dochodziło do niewielkich trzęsień ziemi, komory z wodą się otwierały. Następnie woda odparowywała, a na powierzchniach osadzało się złoto.

Choć nadal nie ma pewności, skąd złoto wzięło się na Ziemi, najbardziej prawdopodobna na dziś wydaje się być ta teoria, która mówi o zderzeniu dwóch gwiazd i przywędrowaniu na naszą planetę dzięki meteorytom.

http://skarbnicazlota.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com