Rynek nieruchomości w Polsce – trendy, perspektywy

mieszkanie

Rynek nieruchomości w Polsce nie jest stabilny i można zaobserwować na nim nieustannie zachodzące zmiany. Jest to związane z wieloma czynnikami, które warto brać pod uwagę analizując całą branżę. Należy jednak podkreślić, że w porównaniu do innych sektorów gospodarki, rynek nieruchomości ma się całkiem dobrze.

Na rynku nieruchomości zachodzą nieustanne zmiany, związane przede wszystkim ze zmianą zachowań i zainteresowań klientów. Duży wpływ na sektor nieruchomości ma również polityka finansowa państwa oraz możliwości kredytowania, oferowane przez banki. Trzeba bowiem pamiętać, że większość nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest kupowana przede wszystkim w kredycie. W ostatnich kilku latach można było zaobserwować regularne obostrzanie warunków, na jakich można ubiegać się o przyznanie kredytu. Aktualnie od osób kupujących mieszkanie na kredyt wymagane jest posiadanie sporego wkładu własnego. Co więcej, banki również mają coraz większe obostrzenia przy ocenianiu zdolności kredytowej wnioskodawców. W efekcie w ostatnim czasie liczba przyznawanych kredytów mieszkaniowych spadła.

W każdym mieście nowe inwestycje

Nie spadło natomiast budownictwo. W każdym mniejszym czy większym mieście można zaobserwować nieustannie powstające nowe inwestycje, wpisujące się w zapotrzebowanie klientów. Nowe obiekty mieszkalne najczęściej powstają na obrzeżach miast, a ich lokalizacja łączy w sobie zalety dobrego dojazdu do centrum miasta z możliwością mieszkania niemal w otoczeniu natury. W budownictwie mieszkaniowym można zauważyć wzrost zainteresowania lokalami o dużych metrażach, które dają spore możliwości aranżacyjne. Osoby kupujące mieszkania traktują je jako inwestycje długoterminową, dlatego kilka pokoi cieszy się o wiele większym zainteresowaniem niż popularne do niedawna kawalerki. Na rynku nieruchomości dobrze prezentuje się także budownictwo jednorodzinne – skupiska osiedli mieszkaniowych najczęściej znajdują się w pobliżu dużych ośrodków miejskich, dzięki czemu właściciele domków jednorodzinnych mogą cieszyć się mieszkaniem niemal na wsi, jednak z dostępem do wszystkich możliwości, jakie oferuje duże miasto.

Kupno mieszkania, żeby wynająć

Na rynku nieruchomości można również zauważyć wzrost liczby osób, które kupują mieszkania na wynajem. Mają już gdzie mieszkać, a kupno nieruchomości traktują jako inwestycję długoterminową. Wiele osób z wynajmu nieruchomości jest w stanie wypracować sobie całkiem przyzwoity dochód bierny. Kolejnym trendem jest wzrost zainteresowania budownictwem biznesowym i firmowym. Rozwijające się firmy inwestują także w swój wizerunek, zależy im na dobrej siedzibie w atrakcyjnej lokalizacji. W tym sektorze zainteresowaniem cieszy się zarówno kupno nieruchomości, jak i ich wynajem w dogodnej, atrakcyjnej lokalizacji. Inwestycja w siedzibę firmy to koszt, który wiele firm decyduje się ponosić, gdyż przynosi to później długofalowe efekty biznesowe.

Źródło: http://nieruchomosci.bydgoszcz.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com