Rynek aplikacji mobilnych w Polsce

Według ostatnich badań, ponad 60 % Polaków posiada smartfony. Tym samym osiągnęliśmy poziom europejski, gdzie liczba ich użytkowników w ciągu najbliższych dwóch lat ma przekroczyć próg 750 milionów. Dodatkowo ponad 1/5 Polaków deklaruje posiadanie tabletów. Od dłuższego czasu tendencja popularności urządzeń mobilnych jest wzrostowa i nic nie wskazuje na jej odwrócenie. Warto więc dokładnie przyjrzeć się fenomenowi tego zjawiska w naszym kraju.

Aplikacje mobilne dla przedsiębiorców

Właściwie każda firma, która chce docierać do swoich klientów nowoczesnymi środkami komunikacji, musi wykorzystywać tego typu rozwiązania. Własna strona internetowa czy profile w mediach społecznościowych to jednak za mało. Aplikacja mobilna daje znacznie więcej możliwości.

Przede wszystkim jest to świetne narzędzie uzupełniające działalność handlową. Wartość rynku m-commerce w Polsce szacuje się już na ponad 2,5 miliarda złotych. Jest to niezwykle dynamicznie rozwijający się kanał sprzedaży. Przekłada się to również na wzrost liczby sklepów internetowych, które udostępniły lub planują wdrożyć rozwiązania mobilne dla swoich klientów. Wiąże się to również z wprowadzaniem innowacyjnych form płatności możliwych do dokonania z perspektywy smartfonu lub tabletu za pomocą zaledwie jednego kliknięcia. Ponadto właściciele sklepów mogą oferować oferty i treści przygotowane specjalnie z myślą o użytkownikach aplikacji mobilnych.

Istotną zaletą aplikacji mobilnych są również zyski z reklam wyświetlanych w programie. Dostosowują się do wielkości urządzenia, na jakim są wyświetlane oraz kategorii danej aplikacji. Dzięki temu trafiają one do użytkowników, którzy w największym stopniu mogą być zainteresowani ofertą. Dla firm jest to duża szansa pozyskania większej liczby klientów i zwiększenia przychodów. Okazją na zarobienie jest również oferowanie płatnych wersji aplikacji, z dużą liczbą korzystnych opcji dla ich użytkowników.

Korzystanie z aplikacji mobilnych przez firmy znacząco wpływa na poprawę jakości obsługi klienta lepszą i sprawniejszą komunikację oraz przewagę wobec konkurencji, która nie korzysta z tak nowoczesnych rozwiązań. Bardzo mocnym plusem są również aplikacje usprawniające samą działalność przedsiębiorstw. Ich właściciele, za pomocą urządzeń mobilnych, mogą m.in. dokonywać ewidencji czasu pracy zatrudnionych osób, zarządzać stanami magazynowymi i managerem sprzedaży czy nawet wystawiać i podpisywać faktury.

Aplikacje mobilne dla użytkowników

Jest to wygoda nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla osób, które korzystają z aplikacji. Wyniki badań pokazują, że przeciętny użytkownik smartfona posiada na swoim telefonie około 120 pobranych aplikacji, jednak korzysta maksymalnie z ¼.

Za pomocą jednej aplikacji możemy np. zamówić pizzę, zrobić zakupy z dostawą do domu, zarezerwować miejsce w kinie czy opłacić przelot lub przejazd. Programy mobilne zyskują tutaj szczególną popularność ze względu na swoją pełną dostępność. Posiadacze urządzeń przenośnych zwykle mają je pod ręką, dlatego w każdej chwili mogą bezpiecznie i szybko dokonać dowolnej operacji lub transakcji. Ponadto twórcy aplikacji oferują specjalne promocje i zniżki dla użytkowników mobilnych. Przykładem jest firma Allegro, która regularnie proponuje kupony rabatowe osobom, które za pomocą ich oficjalnej aplikacji dokonają zamówienia na określoną kwotę.

Przyglądając się rankingowi najczęściej ściąganych programów na telefon, niewątpliwie zauważymy, że polscy użytkownicy licznie pobierają komunikatory, gry, odtwarzacze muzyki oraz najpopularniejsze portale aukcyjne. Pokazuje to, że aplikacje są niezwykle uniwersalne i spełniają różnorodne funkcje, przy okazji docierając do setek tysięcy, a nawet milionów odbiorców.

Jakie perspektywy rozwoju czekają na aplikacje mobilne?

Przewidywany jest dalszy rozwój działu m-commerce oraz systematyczne zwiększanie jego wartości rynkowej. Sklepy będą konkurować ze sobą oferując promocje i atrakcyjne oferty, co będzie ogromną korzyścią dla kupujących. Z pewnością rozwinięte zostaną również usługi bankowe. Już teraz w wielu miejscach można dokonywać płatności przez telefon. Przyszłością rynku mobilnego są również beacony, czyli małe nadajniki łączące się z urządzeniami mobilnymi, o zasięgu do 100 metrów. Spełniają one najróżniejsze funkcje, od błyskawicznego płacenia za zakupy, przez wysyłanie różnych ofert i powiadomień, do lokalizowania przedmiotów, zwierząt czy dzieci.

Niewątpliwie rozwijane będą usługi geolokalizacyjne, pozwalające określać bieżące położenie użytkownika urządzenia mobilnego. Dzięki temu firmy mogą np. wysyłać oferty dla naszego aktualnego miejsca pobytu. Innowacyjne są również funkcjonalności związane z m-zdrowiem, czyli wykorzystywania smartfonów i tabletów m.in. do diagnozowania chorób, wspomagania leczenia, monitorowania stanów pacjentów, ale również umawiania wizyty medycznej bez konieczności stania w kolejkach w przychodniach. Ze względu na swoją szybkość, w wielu przypadkach mogą nawet ratować ludzkie życie.

Wszystkie opisane perspektywy rozwoju dotyczą użytkowników na całym świecie. Twórcy zagranicznych aplikacji zauważają potencjał, który tkwi w polskich użytkownikach urządzeń mobilnych, dlatego tworzą i rozwijają programy także w naszej wersji językowej.

Artykuł opracowano we współpracy z producentem oprogramowania Ontium Software.
Więcej na stronie firmowej: https://www.onitum.pl/

One Comment on “Rynek aplikacji mobilnych w Polsce”

  1. i dokonało się – użytkownik mobilny to już standard, a nie dodatek – teraz jak również Google to podkreśla będzie mobile first jako podstawa do rankingu ustawiania stron w serpach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com