RRSO 0% – co to właściwie znaczy?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Taki zapis widnieje przy każdej ofercie kredytowej i na każdej umowie pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Co właściwie oznacza i czy kredytobiorca powinien zwracać na RRSO uwagę? Sprawdź sam.

Co Polacy wiedzą o kredytach?

Niestety niewiele. Okazuje się, że chociaż kredyt gotówkowy posiada co drugi Polak, to tylko nieliczna grupa potrafi zdefiniować podstawowe zagadnienia bankowe, jakie wiążą się z tego rodzaju zobowiązaniem. Interesuje nas jedynie oprocentowanie, wysokość miesięcznej raty oraz okres trwania umowy z bankiem. Tymczasem to właśnie RRSO wskazuje nam wysokość całkowitych kosztów, jakie trzeba ponieść, zaciągając kredyt.

Eksperci rynku finansowego wskazują, że zdecydowanie za mało wiemy o kredytach, które tak często zaciągamy. Zanim podejmiemy decyzję o tego rodzaju wsparciu finansowym, musimy w pierwszej kolejności poznać podstawowe pojęcia. Tylko wtedy można sprawnie porównać oferty w rankingach i wybrać kredyt optymalny, który będzie generować najniższe koszty.

Na co warto zwracać uwagę?

Pamiętaj, że bank istotne dla klienta informacje przekazuje bardzo często małą czcionką bądź w załącznikach umowy. Dla kredytobiorcy najważniejsze jednak jest, by poznać i zrozumieć wszystkie szczegóły, jakie są w niej zawarte. Po to zresztą do dyspozycji są doradcy kredytowi w bankach, by wytłumaczyć wszelkie kwestie, jakie wiążą się z kredytem.

Warto wiedzieć, że nie tylko wysokość oprocentowania będzie wskazywać nam wysokość miesięcznych rat. Do opłat doliczana jest bardzo często prowizja dla banku czy koszty związane z ubezpieczeniem kredytu gotówkowego. Dopiero poznając te kwoty, możemy ustalić wysokość koniecznych do spłaty rat.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to jeden z najważniejszych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę, zaciągając kredyt gotówkowy. To właśnie ten czynnik mówi kredytobiorcy o rzeczywistych kosztach, jakie poniesie po podpisaniu umowy z bankiem.

RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie kredytu, ale również prowizję, jaką bank pobiera za uruchomienie kredytu gotówkowego, inne opłaty bankowe oraz ubezpieczenie kredytu. To wszystkie koszty, jakie mogą być rozdzielone na miesięczne raty kredytowe. Po ich wyliczeniu może okazać się, że koszty zobowiązania są znacznie większe.

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach?

Kredytobiorca może korzystać z publikowanych w sieci rankingów najlepszych propozycji kredytowych w danym okresie. Banki publikują takie rankingi średnio raz w miesiącu. W zestawieniu uwzględniają nie tylko oprocentowanie czy marżę, ale również RRSO. Porównując wartość tego czynnika w różnych kredytach, kredytobiorca będzie w stanie wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Pamiętajmy, że oczywiście nie tylko to ma znaczenie. Dla wieku klientów liczy się też czas obowiązywania umowy, jakość obsługi klienta czy lojalność wobec danej instytucji. Niektóre oferty są droższe, ale kredytobiorca może liczyć na dodatkowe bonusy i z tej opcji korzysta. Wiele zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji, dlatego decyzja o zaciągnięciu kredytu musi być podejmowana samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com