Rozszerzona rzeczywistość – wsparcie dla e-commerce

Nowoczesne technologie, które jeszcze kilkanaście lat temu zarezerwowane były dla filmów science fiction, diametralnie zmieniają współczesny rynek. Należą do nich m.in. wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality – VR) i rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality – AR). Rzeczywistość wirtualna to trójwymiarowe środowisko, skonstruowane komputerowo, które umożliwia użytkownikowi poruszanie się w nim, jak również na bezpośrednią interakcję z wirtualnymi przedmiotami, wynikającą ze stymulacji jednego ze zmysłów człowieka. Z kolei rozszerzona rzeczywistość, która została nieco później wprowadzona, jest (najkrócej ujmując) formą pośrednią między światem wirtualnym a realnym.

Rzeczywistość wirtualna (rzeczywistość wirtualna)

Podczas Mobile World Congress w Barcelonie w lutym 2016 roku Mark Zuckerberg zaprezentował wirtualną rzeczywistością, wchodząc niespostrzeżenie na scenę w trakcie, gdy goście konferencji oglądali wirtualny świat przez specjalne gogle. Przekonywał wówczas, że jest to kolejna wielka platforma technologiczna, która zrewolucjonizuje sposób komunikowania się, korzystania z mediów społecznościowych czy rozrywki.

Choć wtedy trudno było mu uwierzyć, to już kilka miesięcy później świat zdominowała gra Pokémon GO, stworzona przez firmy Niantic i Nintendo. Miliony ludzi przemieszczało się ulicami, wpatrując się w smartfony i próbując łapać kolorowe stworki, a rozszerzona rzeczywistość po raz pierwszy stała się elementem codzienności. Dziś specjaliści przekonują, że to właśnie do wirtualnej rzeczywiści należy przyszłość świata rozrywki, potrzeba do tego jednie odpowiedniego sprzętu.

Rzeczywistość rozszerzona wizualizacje (rzeczywistość rozszerzona wizualizacje)

Wirtualna i rozszerzana rzeczywistość stopniowo wyszły poza branżę rozrywkową i coraz lepiej odnajdują się w handlu, tworząc wsparcie dla e-commerce. Największe handlowe marki świata coraz chętniej sięgają po wizualizacje w celu eksponowania swoich produktów lub ułatwiania klientom zakupów online.

Prawie 98 proc. użytkowników internetu podejmuje aktywności związane z dokonaniem zakupów za pomocą urządzeń mobilnych. Dzięki dołączeniu do aplikacji mobilnych rozwiązań AR, które dostępne są w wersji na smartfony, tablety oraz komputery osobiste, sklep online zapewniają lepsze doświadczenia oraz pełniejsze zaangażowanie.
Rozszerzona rzeczywistość umożliwia klientowi atrakcyjniejsze poznanie produktu. Marki, wykorzystując AR, mogą sięgnąć po takie rozwiązania jak: modele 3d, wirtualne lustra, wirtualne przymierzalnie i sprzedawcy, DOOH czy grywalizacja. Klient może wchodzi w interakcje z produktem, doświadczyć zakupów w nowy sposób. AR zapewnia, więc nietypowe doświadczenia, zaciekawia odbiorcę, wpływa na jego emocje, wciąga w zabawę.

A zatem rozszerzona rzeczywistość może wpływać na decyzje zakupowe oraz wizerunek marki.

Rozszerzona rzeczywistość – nowy kanał sprzedaży e-commerce

Komunikacja marketingowa z wykorzystaniem AR posiada w sobie ogromny potencjał, co potwierdza pojawianie się na przełomie 2017 i 2018 roku nowych silników AR – ARKit (Apple) oraz ARCore (Google). Dzięki temu miliony użytkowników smartfonów zyskało odstęp do najnowszych rozwiązań AR. Wcześniej AR bazowała na tzw. „markerach” i aby skorzystać z tej aplikacji, należało kierować kamerkę telefonu lub tableta na wyznaczony artykuł w prasie, kod QR lub dowolny charakterystyczny element graficzny, w miejscu pojawienia się trójwymiarowego obiektu.

Wykorzystują nowe algorytmy, po skierowaniu kamery tableta bądź smartfona na dowolną przestrzeń, mamy możliwość umieszczenia na niej trójwymiarowego modelu produktu. Tego typu rozwiązania pomagają nam wizualizować produkt np. w kontekście naszego mieszkania oraz zobaczyć realne wymiary artykułu i wówczas podjąć świadomą decyzję zakupową bez konieczności wychodzenia z domu.
Tak, więc aplikacje AR znacznie skracają i upraszczają zakupy, a do tego dają możliwość konfiguracji produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com