Rozmowa z klientem biznesowym o kredycie – instrukcja krok po kroku.

Często spotkać się można, z tym że osoby już po pierwszej wizycie w banku lub u doradcy kredytowego są przekonani, że został im udzielony kredyt. Procedura uzyskania tego typu dofinansowania jest dość zawiła i wymaga czasu, a sama oferta kredytu nie oznacza, że od razu dostaniemy pieniądze do ręki. Trzeba spełnić wszystkie wymagania banku i czekać aż podejmie decyzję. Artykuł ma na celu ukazanie, jak powinna wyglądać rozmowa z klientem o kredycie i w jaki sposób można się do niej przygotować?

Kredyt dla przedsiębiorców

Banki bardzo ostrożnie podchodzą do przedsiębiorców, dlatego ubiegając się o kredyt, trzeba liczyć się z bardzo szczegółową weryfikację wysokości i struktury dochodów. Poza tym przyznanie dofinansowania zależy często od rodzaju wykonywanej działalności. Niestety, ale niektóre grupy zawodowe i branże umieszczane są na czarnych listach z racji ich niestabilnej sytuacji ekonomicznej, więc mogą mieć większe trudności z uzyskaniem kredytu.

Rozmowa kredytowa

Podczas rozmowy w sprawie kredytu przedstawiciel banku ma jasno określone zadania. Jego celem jest zdobycie podstawowych informacji związanych z sytuacją finansową klienta, by ocenić jego zdolność kredytową. Chodzi o dane dotyczące jego firmy, dochodów, długości istnienia na rynku etc. Na tym etapie najczęściej wymagane jest przedłożenie stosownych dokumentów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również wyciągów z rachunków bankowych. Pożyczki pod zastaw działki firmowej lub nieruchomości wymagają także przedstawienia stosownych dokumentów dotyczących danej nieruchomości. Wszystko po to, by ocenić, czy klient będzie w stanie spłacić zaciągnięte kredyty wraz z odsetkami. Na podstawie zdolności kredytowej ustalane jest także, jaki kredyt można zaciągnąć. Następnie sporządzany jest wniosek kredytowy, który trafia do dalszej analizy i na jej podstawie podejmowana jest decyzja kredytowa – pozytywna lub negatywną. Warto wiedzieć, że na rozpatrzenie wniosku, jak i na samą decyzję zwykle czeka się kilka dni. Jest to proces długotrwały, wymagający dogłębnej analizy wniosków oraz sytuacji finansowej klientów.

Jakie dokumenty są wymagane w trakcie rozmowy?

Aby rozmowa kredytowa przebiegła sprawnie, przedsiębiorca powinien przygotować następujące dokumenty:
decyzję o nadanie numeru REGON oraz NIP,
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganie z podatkami,
deklarację PIT za ubiegły rok,
zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganie ze składkami,
dokumenty potwierdzające dochody z bieżącego roku.

Rozmowa kredytowa nie należy do najłatwiejszych zarówno dla przedstawiciela banku, jak i dla osoby ubiegającej się o kredyt. Aby klient mógł cieszyć się przyznanym kredytem, musi się do niej jak najlepiej przygotować. Może to zrobić z pomocą doradcy kredytowego, który wesprze go na drodze do pozyskania wybranego kredytu, lecz może także liczyć na pomoc ze strony pracowników banku, którym również zależy na tym, by klienci otrzymali potrzebną pomoc finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com