Przemysł spożywczy w Polsce

Przemysł spożywczy w naszym kraju można podzielić na dwie płaszczyzny. Pierwsza z nich to produkcja żywności, w której to Polska jest jednym z największych producentów na rynku europejskim. Z drugiej jednak strony nie dysponujemy najlepszymi jakościowo maszynami produkcyjnymi, zostając daleko w tyle za krajami zachodnimi. Jak to dokładniej wygląda „od kuchni?”

Sektor spożywczy w naszym kraju należy do jednych z najlepiej rozwiniętych gałęzi w krajach europejskich. Dysponujemy bardzo dobrymi jakościowo oraz zróżnicowanymi towarami spożywczymi takimi jak przykładowo produkty w branżach mięsnej, mleczarskiej, owocowo-warzywnej, a nawet wyrób czekolady. Ilość eksportowanych towarów tego typu jest naprawdę duża oraz dochodowa. Warto zaznaczyć, że nie tylko polskie „wyroby gotowe” są cenione. Nasz kraj obfituje również w surowce, z jakich się je wykonuje. Przemysł rolniczy ciągle się rozwija, stając się coraz bardziej wydajnym, jednak i tutaj pojawia się ten sam problem – w najnowsze i najlepsze maszyny rolnicze zaopatrzyć się możemy jedynie na zachód od naszych granic.

Wracając do przemysłu spożywczego, podczas procesu produkcyjnego wszelkiego rodzaju żywności (który bywa dość długi i skomplikowany), przedsiębiorstwo potrzebuje najczęściej wielu zróżnicowanych maszyn. Przykładowo,  fabryka czekolady musi dysponować takim sprzętem jak mieszalniki spożywcze, konsze, maszyny pakujące, a to dopiero część z nich, przez jakie przejść  muszą nasiona kakaowca, abyśmy mogli otrzymać najwyższej jakości czekoladę. Na rynku europejskim dostępnych jest bardzo dużo rodzajów urządzeń do produkcji żywności, aby zarówno te mniejsze, jak i największe przedsiębiorstwa miały swobodny wybór podczas doboru sprzętu. Należy jednak uważać, ponieważ bardzo łatwo spotkać się ze słabej jakości maszynami, które kuszą klientów ceną. Poza zaoszczędzeniem danej sumy pieniędzy na zakupie urządzeń, mogą przysporzyć nam one sporo problemów i strat finansowych. Po pierwsze, są one znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i częściej zawodzą producentów żywności. Po drugie, tego typu maszyny charakteryzują się niskim poziomem higieny i bezpieczeństwa pracy, także pojawiająca się po pewnym czasie rdza nie powinna nikogo zdziwić. Zdecydowanie największą wadą jest jakość wytwarzanych towarów – przytaczając wcześniej wspomniany przykład wyrobu czekolady, jej smak zależy od takich detali, jak odpowiednie odprowadzenie substancji lotnych oraz precyzyjne operowanie temperaturą podczas procesu wytwarzania.

Polska branża spożywcza nie należała do najbardziej zautomatyzowanych na naszym kontynencie. Punktem zwrotnym okazało się wejście do Unii Europejskiej. Wymogi, jakie ona narzuca, wręcz zmusiły polskich producentów żywności do zainwestowania większej sumy pieniędzy w urządzenia potrzebne do produkcji oraz transportu. Nie tylko zwiększyło to wydajność, ale również jakość wytwarzanych dóbr. Aktualnie polskie firmy produkujące artykuły spożywcze są bardzo dobrze zaopatrzone w niezbędne maszyny oraz zautomatyzowane. Nie byłoby to możliwe bez zachodnich technologii, jednak już coraz częściej największe zagraniczne firmy oferujące najwyższej jakości sprzęt produkcyjny otwierają swoje filie w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com