Przegląd urządzeń do uzdatniania wody przemysłowej: stacje zmiękczania, stacje uzdatniania – co jeszcze?

Aby usprawnić procesy technologiczne odbywające się w dużych zakładach przemysłowych oraz optymalizować prace zaawansowanych maszyn, należy zainwestować w efektywne, wytrzymałe urządzenia do uzdatniania wody. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie zużycia wody, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów utrzymania zakładu. A jakie są rodzaje maszyn uzdatniających wodę oraz jakie są ich funkcje?

1. Stacje uzdatniania wody

Zdecydowanie najbardziej powszechnie stosowane są stacje uzdatniania wody, których zadaniem jest oczyszczanie oraz przepompowywanie wody przemysłowej. W zależności od potrzeb konkretnego zakładu, konieczne może być zastosowanie stacji osmotycznych, stacji zmiękczania, stacji dozujących oraz automatycznych systemów odsalania. Dodatkowo, podczas wyboru odpowiednich urządzeń do uzdatniania wody przemysłowej, warto wybrać producenta, który posiada wszystkie ich rodzaje, jak np. www.bpserchem.pl/oferta/urzadzenia/. Dzięki temu można w pełni dopasować wybrane technologie do zapotrzebowania, łatwiejsze jest też ich serwisowanie.

2. Urządzenia do dezynfekcji wody

Istotnym zagadnieniem jest sterylizacja w przemyśle, czyli regularna dezynfekcja wody. Najczęściej wykonuje się odkażanie promieniowaniem ultrafioletowym, które usuwa szkodliwe mikroorganizmy, przy jednoczesnym zachowaniu składu chemicznego wody.

W wielu zakładach, np. przemysłowych, spożywczych czy też w laboratoriach bardzo ważną kwestią jest też unikanie stosowania chloru lub ograniczenie jego ilości, co umożliwia zastosowanie specjalistycznych lamp UV generujących promieniowanie o długości fali od 245 do 265 nm.

3. Pompy dozujące chemikalia

W przypadku, gdy wymagane jest precyzyjne wprowadzenie chemikaliów do instalacji wodnej, konieczne może okazać się zastosowanie zaawansowanych technologicznie pomp mebranowych lub elektromagnetycznych. W zależności od zapotrzebowania, możliwe jest dozowanie substancji chemicznych od 2 do 40 l na godzinę. Niektórzy producenci oferują również projektowanie urządzeń w pełni dopasowanych do oczekiwań klienta, dzięki czemu ich wydajność może być o wiele wyższa.

Często pompy dozujące sprzedawane są w zestawach ze zbiornikami na chemikalia, które są niezbędne do usprawnienia tych procesów.

4. Urządzenia pomiarowe

Aby zoptymalizować procesy zachodzące w zakładach przemysłowych konieczna jest analiza stanu wody. Jest to możliwe dzięki urządzeniom do automatycznej kontroli parametrów fizykochemicznych, dzięki którym w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości możliwe jest zareagowanie od razu.

5. Filtry węglowe oraz ciśnieniowe

Podczas oczyszczania wody przemysłowej konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranych filtrów. W ofercie różnych producentów dostępne są naturalne filtry z węglem aktywnym, które usuwają m.in. rozpuszczalniki organiczne, pestycydy, wolny chlor oraz fenol.

Filtry ciśnieniowe najczęściej służą to usuwania żelaza, manganu, amoniaku czy arsenu, a stosowane są m.in. w zakładach produkcyjnych oraz w wodociągach. Dodatkowo filtry ciśnieniowe są stosunkowo proste w obsłudze oraz bardzo wydajne.

To tylko kilka przykładów urządzeń służących do uzdatniania wody. Aby w pełni usprawnić procesy w firmie oraz zmniejszyć koszty najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy dobiorą technologie jak najlepiej dopasowane do charakteru i sposobu funkcjonowania zakładu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com