Praca w nadleśnictwie: lista niezbędnych sprzętów do pomocy

Pracując w nadleśnictwie, musimy być przygotowani na wiele zagrożeń oraz ryzykownych sytuacji. Które rzeczy zatem to ryzyko zminimalizują i są niezbędne w tej pracy i przydadzą się, gdy będziemy pilnie potrzebowali pomocy?

Dobra siekiera

To jedna z tych rzeczy, bez których nie obędzie się żaden leśnik. Siekierę dobrej jakości można już nabyć za około 100-200 złotych. Taki sprzęt pozwoli nam na rozłupywanie małych średnich pni. Siekiera tej klasy waży około 1,5 kilograma.

Wiatrówka bez zezwolenia

Gdy wyruszamy dalej w las, to lepiej wziąć ze sobą broń. Nawet jeśli nie mamy zezwolenia, to możemy bez problemu kupić wiatrówkę (sprawdź ten artykuł http://www.dws.xip.pl/jakie-najlepsze-najmocniejsze-wiatrowki-bez-zezwolenia). Pozwoli ona nam na przykład odstraszyć dzikie zwierzęta. Wiatrówki, na które nie są potrzebne zezwolenia wykonują prestiżowe firmy, na przykład austriacki Sig Sauer czy niemiecki Walther. Podstawowe modele możemy dostać nawet w cenie poniżej 100 złotych, ale jeśli zależy nam na lepszej celności, jakości oraz wygodzie, lepiej wydać od 300 do 500 złotych. Wiatrówki łatwo dostać w sklepach z militariami czy też w internecie.

Nóż i scyzoryk

To narzędzia, które mogą nam się przydać w bardzo wielu sytuacjach. Pracując więc w nadleśnictwie, najlepiej wyposażyć się w większy nóż myśliwski, ale mieć też zawsze przy sobie niewielki, ale za to bardzo praktyczny scyzoryk szwajcarski.

Wojskowa latarka

Dobra, militarna latarka będzie nieoceniona w niebezpiecznych sytuacjach, chociaż przyda się też leśnikowi na co dzień. Ważne by miała duży zasięg oraz najlepiej, by była wodoodporna. Porządne latarki LED-owe mogą kosztować nawet kilkaset złotych, choć można spokojnie wybrać modele za kilkadziesiąt.

Termos

Termos przyda się zwłaszcza, gdy wychodzimy do lasu na dłuższy czas w zimniejsze dni. Termos sprawi, że nawet przez kilka dni będziemy mogli pić ciepłą kawę czy herbatę i się szybko ogrzejemy. Półlitrowy termos nie jest specjalnie dużym wydatkiem i możemy go dostać już nawet za 20 złotych. Litrowy model będzie nieznacznie droższy.

Apteczka pierwszej pomocy

Nawet bardzo doświadczeni leśnicy nie ruszają w las bez dobrze wyposażonej apteczki. Dobrze, aby nie była zbyt ciężka i aby była specjalnie dopasowana do wymagań leśników. Ceny takich apteczek wahają się pomiędzy 60 a 200 zł.

Farba do znakowania

Pozwoli nam ona wyznaczyć trasę, ale też może się przydać, aby dać jakiś znak, jeżeli się zgubimy w lesie. Farby są dostępne w bardzo wielu kolorach – najpopularniejszy to biały, ale dostępne są też farby czerwone czy niebieskie. Warto mieć je w zanadrzu, tym bardziej że zwykle nie są specjalnie drogie i można je dostać nawet za kilkanaście złotych.

Lista sprzętu do pomocy jest więc dość spora, warto jednak zaopatrzyć się w takie akcesoria, gdy idziemy do lasu. W nim zawsze przecież będziemy mieli do czynienia z dziką naturą, a ta – jak wiadomo – bywa nieprzewidywalna. Proponowany sprzęt nie należy do najdroższych, nie jest też bardzo ciężki. Ale mając go przy sobie gdy jesteśmy w lesie, będziemy z pewnością spokojniejsi. A w sytuacji zagrożenia, może uratować nasze zdrowie czy nawet życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com